Bakan Koca Açıklamalarda Bulunuyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavisü Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor...

Bakan Koca Açıklamalarda Bulunuyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca’nın Açıklamasının Satır Başları…

Corona virüs istisnasız 81 ilimizde görüldükten sonra bu salgınla mücadelede yeni aşamaya geçtik. Hepimiz virüs tehdidi altındayız. Artık her birimiz aynı hassasiyeti göstermek zorundayız, dayanışma içinde olmak zorundayız. İstanbul, Kocaeli, Sakarya, İzmir, Ankara gibi şehirler yurt dışı gidiş gelişleri ve sosyal temasın yüksek olduğu şehirlerdir. Sokağa çıkma konusunda özellikle kısıtlamalar getirildi. Kısıtlamalara uyulması gelecek günlerin kaderini etkileyecektir. Dün ülkemizi dışarıya karşı izole etmeye çalışıyorduk. İzolasyon kuralına şimdi şehir şehir uymak zorunludur. Şimdi tam bir dayanışma içinde olmak insan sağlığını korumak için özveride bulunma zamanıdır.

Hepimizin çabası herhangi birimiz içindir. Mücadelemizde buluştuğumuz ortak payda insanın sağlığıdır. Dünyada ilk ciddi tedbirlerin henüz alınmaya başlanmadığı dönemde örneği olmayan yapılanmalara gittik. Toplum Bilimleri Kurulu oluşturduk. Şu anda her yaşta olağanüstü bulaşabilen bir virüsle karşı karşıyayız. Şüphelilerin taranması konusunda önemli bir gelişme göstermiş durumdayız. 60 yaş üstü ile kronik hastalığı olan herkes risk grubundadır Günlük test sayısının 30 bine ulaşmasını planlıyoruz. Doğal olarak pozitif vaka sayısı artmaktadır. İlacı erkenden temin ettik, hastalarımıza ücretsiz ulaştırmayı başardık.

Aşı çalışmalarına öncülük ediyoruz Sağlık sistemimizin gücü hepimize güven verecek düzeydedir. Yaş bir güvence olarak algılanmamalıdır, değildir. Bütün bu risklere karşı başvuracağımız çözüm izolasyondur. Evde izole edilmesi gereken hastalarımızı dijital yöntemle takip edeceğiz. Yayılmaya karşı aldığımız bu sıkı tedbirlerin detaylarını daha sonra açıklayacağım.

Vefatların 60'la 85 yaş arasında yoğunlaştığını ve erkeklerin oranının kadınlara göre fazla olduğunu söyleyebiliriz. Biz vakalarımızı ve temasta olanları ve şüpheli olan vakalarımızı takip etmek ve izole olmalarını evde takibini hareketliliğini görmek üzere bir çalışma yapıldı. Bu üç operatör ve BTK'nın iş birliğiyle olan bir tablo. Herkes bir aplikasyon geliştirdi. Hastalarımız aplikasyonu indirmek zorundalar. Şunu unutmayalım, insanlık nice büyük tehlikelerin hakkından geldi. Burada da biz başarıya ulaşacağız. Süreci takip ederken olumlu gözlemlerimiz var. Herkes kurallara uysun. Erciyes Üniversitesi'nden Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ile Ankara Üniversitesi'nden Aykut Özkul virüsü izole etmeyi başardılar.