Bakanlıktan Marketlere Fahiş Fiyat Denetimi!

Ticaret Bakanlığı, 5 büyük zincir markette fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için ticaret müfettişleri görevlendirdiğini açıkladı.

Bakanlıktan Marketlere Fahiş Fiyat Denetimi!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Geçtiğimiz günlerde BM zirvesi için ABD’ye giden ve ABD’deki temaslarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’deki fahiş fiyatlara yönelik sorulan soruya, fahiş fiyat uygulayan zincir marketlerin üzerine gideceklerini söyleyerek zincir marketlerin topladıkları ürünlerle piyasayı alt üst etmelerine yönelik operasyonlar düzenlenecek şeklinde yanıt vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Ticaret Bakanlığı olarak bunların üzerine gideceğiz" açıklamasından sonra Ticaret Bakanlığı bugün düğmeye bastı.

81 İLDE DENETİM BAŞLATILDI

Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyatlar konusunda vatandaşlar tarafından iletilen şikayet ve başvuruları dikkate alarak değerlendirme başlattı. Ticaret İl Müdürlüklerince 81 ilde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığına ve Fiyat Etiketi Yönetmeliğine aykırılıkların olup olmadığına yönelik denetimler başlatıldı.

FAHİŞ FİYAT DENETİMİ İÇİN MÜFETTİŞLER GÖREVLENDİRİLDİ

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,  "Son dönemde, temel gıda ve ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışları olduğuna ilişkin vatandaşlarımız tarafından Bakanlığımıza iletilen başvuru ve şikayetler dikkate alınarak, 81 ilde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığına ve Fiyat Etiketi Yönetmeliğine aykırılıkların olup olmadığına ilişkin denetimler sürdürülmektedir. Bununla birlikte, tüm ülke sathında faaliyet gösteren ve en yaygın şube ağına sahip olan 5 büyük zincir markette yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazedeki üründe fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için ticaret müfettişleri görevlendirilmiştir. Bakanlık olarak, serbest rekabete ve piyasa koşullarına aykırı hareket ederek tüketicilerin mağduriyetine neden olanlarla mücadelemizi sürdürmekte ve bu konuda yasal çerçevede her türlü tedbiri almakta kararlıyız" denildi.

Bakmadan Geçme