Bilim Kurulu Üyesinden Önemli Açıklama!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Koronavirüs önlemlerinde "gevşeme"nin nasıl gerçekleşeceğini anlattı...

Bilim Kurulu Üyesinden Önemli Açıklama!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Koronavirüs önlemlerinde "gevşeme"nin nasıl gerçekleşeceğini anlattı.

Azap, “Önümüzdeki bir kaç haftayı iyi izledikten sonra şehirlerarası yolculuk ve sokağa çıkma yasakları gevşetilebilir. Bazı kriterlere göre dükkanlar açılabilir” dedi.

Katıldığı televizyon programında alınacak gevşetme kararlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Azap şunları söyledi;

“Salgının nereye doğru gideceği ve nasıl yönetileceği konusunu kuruldaki halk sağlığı bilim insanları çalışıyor. Onların çalışmalarına göre gevşetme politikaları belirlenecek. Tedbirleri kesinlikle elden bırakmamak gerekiyor. DSÖ bizimle ilgili iyimserlik halindeyse bunun tek bir sebebi var, önlemleri alıyor ve uyguluyor olmamız.

Tedbir almayı bırakırsak 2. dalgayı yaşarız. Koronavirüs’e karşı toplumda oluşan kitle bağışıklığı henüz bu virüsün yayılmasını durduracak düzeyde değil. Ne kadar bağışıklık oluşursa o kadar iyi. Toplum içerisinden 5 bin kişi seçip, onların kanında antikor bakıp hastalığı geçirip geçirmediklerine bakmak gerekir. Şu anda da bu çalışmalar yürütülüyor.”

“SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI GEVŞETİLEBİLİR”

Prof. Dr. Azap; “Önümüzdeki birkaç haftayı iyi izlememiz gerekiyor. Şehirlerarası yolculuk şu an yasak; mesela ilk olarak şehir karantinaları kaldırılabilir. Ardından sokağa çıkma yasakları gevşetilebilir. Bazı dükkanlar açılabilir onlara da kurallar getirilir. Tedbirleri gevşetmek, tedbirleri koymaktan daha zor. Hangi derecede gevşetmek gerekir, ne zaman gevşetmek gerekir, ya da nasıl takip edilecek. Uygulanan bütün yasaklar sosyal mesafeyi korumak için yapılıyor. Her şey yolunda giderse biz de gevşetmeye başlayacağız.” dedi.