Elazığ'da ki Maden Sahası Yabancı Sermayenin Eline mi Geçiyor?

Elazığ'ın Maden ilçesi yakınlarında bulunan bir bölgede son derece verimli ve geniş maden sahasının bulunduğu iddiaları üzerine Türkiye'de bulunan bazı yabancı sermayeli firmalar tarafından bu bölgeye teknik mühendisler gönderilerek ilgilerini buraya toplanmış ancak ilimizde bulunan maden şirketleri ne yazık ki bu alana gerekli ilgi göstermeyip yatırımı yabancılara kaptırmaya adeta davetiye çıkarıyor...

Elazığ'da ki Maden Sahası Yabancı Sermayenin Eline mi Geçiyor?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ'ın Maden ilçesine yakın bir alanda son derece verimli ve geniş maden sahasının bulunduğu  iddiaları üzerine Türkiye'de bulunan yabancı sermayenin ilgisi buralara çevrilmiş durumda. 

Haber merkezimize ulaşan duyumlara göre, Elazığ’ın Maden ilçesi yakınlarındaki bir bölgede son derece verimli ve geniş bir maden sahasının uzun zamandır araştırma ve etüt çalışmaları yapılıyordu. 

BÖLGEDE ARAŞTIRMA YAPTIKLARI İDDİASI VAR
Söz konusu bölgedeki verimli maden varlığından haberdar olan yabancı sermaye ve Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin konudan haberdar oldukları ve iştahlarını kabartarak, Elazığ’ın Maden ilçesindeki, büyük verimliliğe sahip maden sahası ile ilgilenmeye başladıkları, demir, bakır maden sahalarına bir çok defa mühendis gruplarını gönderdikleri, bölgede araştırma yaptıkları haber merkezimize gelen bilgiler arasında. 

Elazığ’ın Maden ilçesi yakınlarındaki söz konusu bu geniş maden sahası ile ilgili birçok yabancı firmaların ciddi anlamda ilgilenmeye başladığını biliyoruz. 

Türkiye Maden varlığının önemli bir merkezi olan Elazığ’da Madencilik alanında ihracat yapan ve dünya pazarında söz sahibi olan bir çok yerli firmamız varken, yurt dışından ve gerekse Elazığlı olmayan firmaların, şehrimizdeki son derece verimli demir ve bakır maden yatakları ile ilgilenmelerini hayretle karşılıyoruz. 

BU ALAN ELAZIĞLI OLMAYAN FİRMAYA VERİLMESİN!
Bildiğiniz gibi Ferrokrom tesisleri de uzun süren tartışmalardan sonra Elazığlı olmayan bir firma tarafından alınmış ve bugüne kadar faaliyetlerini, şehrimize hiçbir katkısı olmadan sürdürmektedir.

Şehrimizde çıkarılan krom madeni ile bir paslanmaz çelik fabrikası kurulup ilimize katkı sağlamak yerine, ilgili firma yatırımlarını yurt dışına yapmakta olup bir geri döngü sağlamamaktadır. Bu şekliyle örnek gösterebileceğimiz şehrimize bir katkı sağlamadan faaliyetlerini Elazığ’da sürdüren şirketlerin bu konu ile ilgilenmeleri manidardır.

ETSO BAŞKANI ARSLAN'A BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR!
Buradan sesimizi yükseltiyor, Şehrimizin yöneticilerini, siyasetçilerini, özellikle de Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Asilhan Arslan’ı, yabancı sermayenin iştah kabarttığı bu değerli maden yataklarına sahip çıkmaya davet ediyoruz. 

Elazığımızda söz konusu bu maden sahasını işletecek ve Elazığ’da üretilenin Elazığ’a katma değer olarak dönmesini sağlayacak kabiliyet ve büyüklükte şirketlerimiz mevcuttur. Bu şirket sahiplerini yerel yöneticilerimizi, Ticaret ve Sanayi Odasını ve tüm STK’ları bu konuda aksiyon almaya ve ilimizin maden varlığının Elazığlı olmayan yabancı sermaye tarafından alınmasına engel olmaya davet ediyoruz. 

Öte yandan bilindiği üzere Elazığ Yeni Haber olarak, 26.09.2020 tarihinde "Elazığ'ın Altında Hazine Yatıyor" başlıklı haber ile gündeme taşıdığımız maden yataklarıyla ilgili çeşitli bilgiler vermiş ve bu yataklara sahip çıkılması noktasında ilimizde yatırım yapan firmaları sahip çıkmaya davet etmiştik.

İlgili habere bakmak için linke tıklayabilirsiniz...

https://elazigyenihaber.com/elazig-in-altinda-hazine-yatiyor/22933/