Elazığ’ da Tekstil Sektörü Ele Alındı

Elazığ Organize Sanayi Bölgesinde düzenlenen toplantıda Elazığ’ da tekstil sektörü ele alındı.

Elazığ’ da Tekstil Sektörü Ele Alındı Ekonomi

Toplantıya Elazığ Valisi Çetin Oktay kaldırım, F.Ü Rektörü Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ, Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan; TGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Karasu Yönetim Kurulu Üyeleri, Elazığ İş Kur İl Müdürü Abdullah Balcı, Elazığ FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Elazığ OSB Başkanı Suat Öztürk, Elazığ TSO Kadın Girişimciler kurulu Başkanı Ayşegül Metin ve çok sayıda STK Temsilcisi ile  tekstil firması yöneticisi katıldı.

Toplantının açılışında bir selamlama konuşması yapan Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, TGSD Başkanı Hadi Karasu ve yönetiminden çok değerli isimleri şehrimizde ağırlamaktan son derece mutluyuz, bugün bu toplantının burada gerçekleşmesinde emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum, TGSD’ nin yönetiminde çok değerli Elazığ’ lı isimlerde var, Başkanımız Hadi bey ile çeşitli vesilelerle bir araya geldik, kendisini aramızda görmekten duyduğumuz mutluluğu ifade etmek istiyorum, dedi.

Toplantıda daha sonra söz alan Elazığ OSB Başkanı Suat Öztürk, Elazığ OSB ve yaşadığı gelişim sürecinden bahsettiği konuşmasında, şehrimize yatırım yapacak firmalarımızın herhangi bir sorun yaşamamaları için, gerekli tüm alt yapıyı sağladıklarını belirterek, alt yapısından üst yapısına kadar her şeyi ile sorunsuz bir OSB oluşturduk, dedi.

Programda daha sonra söz alan TGSD Başkanı Hadi Karasu, Elazığ’ da karşılaştıkları misafirperverlikten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, bu güzel şehirde bulunduğunuzdan dolayı Elazığlılar olarak çok şanslısınız, dedi.

Elazığ’ da ki tarihi ve kültürel derinliği görmekten çok etkilendiğini belirten TGSD Başkanı Hadi Karasu, "TGSD’ nin başındaki Türkiye ibaresinin parlamento kararı ile alındığını belirterek, bizim tüm Türkiye ile ilgili hassasiyetlerimiz var, bu açıdan Elazığ’ ı da son derece önemsiyoruz" dedi.

Türkiye’ deki giyim sektörünü ihtiyacının %71 ini İstanbul’ un karşıladığını belirterek, 2012 den 2017 ye kadar 15 milyar dolar ihracatın çakılı kaldığını gördük diyen Başkan Karasu, kapasite darlığı sebebiyle gelişim noktasında o dönemde sıkıntı yaşandığını söyledi.

"Şu an Türkiye’ de giyim sektörün her ay 5 bin adet istihdam sağladığını belirterek carı açığa 15 milyar dolar katkı sağladığını söyledi. Bu sebeple cari açığa bu kadar önemli bir katkı sağlayan bir sektörün canlandırılması desteklenmesi lazım" dedi.

"TGSD bünyesinde 400 üye ve 36 bin işletme olduğunu belirterek, sadece yönetim kurulu üyelerimizin yaptığı ciro sadece 3 milyar dolardır, toplamda ise 15 milyar dolarlık bir katkı sağlayan konumdayız diyen Karasu, Elazığ’ daki düşüncelerinin katma değer arttırma yönünde çalışmalar yapmak olduğunu belirterek, buraya yönetim kurulu üyelerimiz ve her sektörden bir temsilci arkadaşımızla geldik, amacımız modelini Avrupa standartlarında uygulamaktır, Elazığ’ da neler yapabiliriz, hangi projeleri hayata geçirebilirİz, bu konuda çalışacağız" dedi.

Programda daha sonra konuşan Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ’da kadim bir kültür ve geleneğin yüz yıllardır tarihten beri devam ettiğini ve bugün de Elazığ’ ın değerli insan popülasyonu ile bu varlığını sürdürdüğünü belirtti.

Kendi çocukluğunun Elazığ OSB’ de geçtiğini, ilk arabayı OSB’ de ilk iş makinasını Elazığ OSB de kullandığını belirterek, aile şirketimizin bu yerleşkede olmasından dolayı bu bölgede sanayii ve ticaretle iç içe yoğrulduk, dedi.

Başkan Arslan, Elazığ’ ın ekonomi ve sanayimizin gelişmişlik göstermesi için tekstil sektörünü önemli bir lokomotif olarak gördüklerini ifade etti.

Başkan Arslan insan gücü kalifiye eleman noktasında bir çok çalışmayı hayata geçirdiklerini belirterek, MEGİP ve Meslek Liselerinin Proje Okullarına dönüştürülmesini önemsediklerini belirterek, OSB bünyesinde bulunan Meslek Yüksek Okulu’ nun en iyi şekilde değerlendirilerek istihdam anlamında, beyaz yakalı, mavi yakalı iş gücünü sağlayacaklarını belirtti.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinin 50 kişilik yönetim kurulu kadın hassasiyetiyle tekstil sektörünün ihtiyacı olan eleman konusunda bir çalışma içerisinde olacaklarını belirterek, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak sizlere taahhüt ediyorum, neye ihtiyacınız olursa, istihdam konusunda bana 6 ay öncesinden haber vermeniz durumunda istihdam ihtiyacınızı karşılayacağımızın bilinmesini isterim, bu vesile ile ben tekrar şehrimizde sizleri ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade ederek  TGSD Başkanı Hadi Karasu ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür etti.

Toplantının sonunda bir değerlendirme konuşması yapan Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ’ ın alt ve üst yapısı ile kendini tamamlamış bir şehir olduğunu belirterek, kara yolu, hava yolu, ulaşım merkezleri ve ağı ile, fuar alanı ile ve eğitim alt yapısı ile yatırıma hazır bir şehir olduğunu belirterek, Türkiye’ deki mühendislik alanında iyi eğitim veren Fırat Üniversitesi ve Teknopark ile yapılacak çalışmaların ülkemiz için şehrimiz için katma değere dönüşeceğini söyledi.

Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüme son derece önem verdiklerini belirterek, Elazığ’ da OSB’ de tematik bir Üniversiteyi hayal ediyoruz, Elazığ OSB’ de inovasyon, modelleme ve arge merkezlerinin önemli olduğuna değinerek Elazığ’ ın tüm bu konuşulanlar çerçevesinde bir üst lige çıkarak gelişimini tamamlamış, şehirleşmenin gerekliliklerini tamamlamış bir yatırım merkezi olduğunu, Elazığ’ ın yatırımcı dostu bir şehir olduğunu ifade etti. Buraya yatırım yapacak yatırımcılarımız için bir çok artı değerin olduğu bir şehre yatırım yapıyor olacaklarını belirterek, bütün atacağınız adımların hepsinde birinci kefil benim, ben ve bu masanın etrafındaki diğer muhataplarınız adına da ifade etmek istiyorum, yapacağınız her çalışmada biz yanınızdayız, ben sizleri hem şehrimize yatırım yaparak değer katmaya ve hem de bu şehirden değer almaya davet ediyorum, şehrimize ve toplantımıza tekrar hoşgeldiniz, başkanımızı Sayın Hadi Karasu’ yu dinlemekten sizlerle bir arada bulunmaktan büyük keyif aldım, sizleri şehrimizde yatırım yapmak üzere ağırlamaktan memnuniyet duyacağımızı  tekrar ifade etmek istiyorum , Türkiye’ nin en iyi Kalkınma Ajansı’ nın FKA olduğunu belirterek, başarılı çalışmalarından dolayı FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu’ ya teşekkür etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom