Esnaflar Sıkıntılarını Dile Getirdi

Elazığ Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Esnaf Odası ilimizde faaliyet gösteren esnafların yaşadığı sorunlarla alakalı sıkıntıları Elazığ Milletvekillerine aktardı.

Esnaflar Sıkıntılarını Dile Getirdi Elazığ Güncel

Elazığlı esnafların yaşadığı sorunları ilimiz milletvekillerine aktaran Elazığ Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Nizamettin Türkoğlu, "esnaflarımızın yaşadığı sorunları ilimizin 5 milletvekiline yazılı olarak aktardık, inşallah esnafların yaşadığı sorunlar biran önce çözülür" dedi.

Başkan Türkoğlu açıklamasında; "Bizler sektör temsilcileri olarak, üyelerimizin sorunlarını her platformda dile getiriyoruz. Esnafların yaşadığı sorunlarını bu kez de ilimizin milletvekillerine yazılı olarak ilettik.Esnaflarımız en büyük sorunlarından biri fiyat tarifesidir.5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununda fiyat tarifelerinin tespit şekli başlıklı 62’inci maddesinde belirtilen fiyat tarifeleri, uygulanacak azami hadleri gösterir ‘İbaresi’ fiyat tarifesine tabi olan esnafımızı zor durumda bıraktığından, tarifeye uyan esnafımız bulunmamaktadır.Çözüm için bahsi geçen kanun maddesine fiyat tarifesine tabi olan meslek dallarında “Azami ve asgari hadleri gösterir ibaresinin eklenmesi ve tarifeye uyma mecburiyetinin getirilmesi sorunu ortadan kaldıracaktır" dedi.

"Suriyeliler, Esnafımızı Zor Duruma Sokuyor"

Suriyeliler esnafı zor duruma soktuğunu ifade eden Elazığ Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Nizamettin Türkoğlu; “Son yıllarda ülkemize yerleşen esnaf sanatkarlarımızın huzurunu kaçıran Suriyeliler yüzünden iş yapamaz haline gelen esnafımız mağdur durumdadır. Zaten aynı mahallede aynı meslek dalından birçok işletme açılışları olurken bunun yanında birde Suriyelilerin eklenmesiyle kendi esnafımızın dükkan kapatmaya kadar gitmektedir. Yabancı uyruklu için  ‘Türkiye’de en az beş yıl kesintisiz olarak ikamet itmiş koşuluyla bir işverene bağlı olarak çalışmamış yabancılar için bağımsız çalışma izni verilebilse de’ henüz bahsi geçen beş yıllık kesintisiz ikametini tamamlamadan işyerini açmaları için devletimiz tarafından acil çözümler getirilerek; Ya da işletme açmaları engellenmeli ya da 5362 sayılı yasanın usulüne uygun olarak esnaf sanatkarlarımızın gibi ilk işletme açılışındaki prosedürlere uymaları ve devlerimize vergilerini ödemeleri sağlanmalıdır” açıklamasında bulundu. 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom