Su Ürünleri Haberleri

Su Ürünleri Haberleri

Elazığ, Alabalık İhracatında Rekor Kırdı

Keban ve Karakaya Baraj göllerinin üzerinde kurulu 167 aktif işletme ile iç sularda en fazla alabalık üreten iller arasında 1'inci sırada yer alan Elazığ, başta Japonya olmak üzere Rusya, Hollanda, Almanya ve 25 Avrupa ülkesine ihraç ediliyor. Geçen sene ihracattan 29 milyon dolarlık bir gelir elde edilirken hedefin 50 milyon dolar olduğu bildirildi.

Kaçak Avcılara Geçit Yok

Elazığ'da 1 Temmuz 2022 tarihinde sonra eren Su Ürünleri Avlanma Yasağı döneminde kurallara aykırı hareket eden 84 kişiye yaklaşık 350 bin lira para cezası uygulandı.

Prof. Dr. Çoban 'Su Ürünleri' Çalışmasını Paylaştı

HAZARSAM Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban Elazığ'ın Kurtuluş Planı kapsamındaki 'Su ürünleri' çalışmasını kamuoyuna paylaştı.

Elazığ'da Hizmet İçi Eğitim Programı Düzenlendi

Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzman personel tarafından 'Limnolojik Etüt ve Avlanabilir Stok Tespiti' konulu hizmet içi eğitim programı düzenlendi.

Elazığ'da kaçak avcılara operasyon

Elazığ'da su ürünleri av yasağı nedeniyle yapılan denetim çok sayıda olta ele geçirilirken, oltaya takılan balıklar ise kurtarılarak tekrar suya bırakıldı.

Su ürünleri av yasağı başlıyor

Elazığ geneli tüm iç sularda 3 ay boyunca sürecek olan su ürünleri av yasağı yarın başlıyor.

Gençler, Elazığlı Tarım Bakan Yardımcılarına Seslendi!

Elazığ’da atama bekleyen Su Ürünleri Mühendisleri, Tarım ve Orman Bakan Yardımcıları, Elazığlı hemşehrilerimiz M. Hadi Tunç ve Ayşe Ayşin Işıkgece’ye seslenerek yıllar süren üniversite eğitimlerine rağmen iş bulamadıklarını belirterek biran önce atama beklediklerini söyledi. 

Keban Barajı Su Ürünleri Balık Üretim İstasyonu Devredildi

Keban Barajı Su Ürünleri Balık Üretim İstasyonu, İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne devredildi.

Elazığ'da Kaçak Ava Sıkı Takip

68 bin hektarlık su yüzeyine sahip 3 tarafı baraj ve havzalarıyla çevrili olan Türkiye'nin yarım adası ili konumunda bulunan Elazığ'da, ekipler su ürünleri avlanma yasağı başlamasıyla kaçak avcılara fırsat vermemek için yoğun denetim yapmaya başladı.

Su Ürünleri Av Yasağı Başladı

3 tarafı suyla çevrili Elazığ'da bugün itibariyle av yasağı başladı, ekipler uyarılarda bulunarak teknelerin karaya çekilmesini sağladı.

Elazığ Su Ürünlerinden Bölgeye Hizmet!

Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından başlatılan “Van Gölü İnci Kefali Stoğunun İzlenmesi” projesi kapsamında geniş kapsamlı hidroakustik sörvey çalışması gerçekleştirildiği bildirildi.

Yavru Balık Üretim Dönemi Başladı!

DSİ 9. Bölge Müdürlüğüne bağlı Keban Barajı Su Ürünleri Balık Üretim İstasyonlarında 2020 yılı yavru balık üretim hasat dönemi başladı.

Balık ve Kılçığından Makarna!

Elazığ'da 3 öğretim üyesinin yaptığı ve gümüş madalya kazandığı proje kapsamında balık eti ve kılçık tozundan, hem normal hemde çölyak hastaları için makarna üretilerek patent başvurusu yapıldı.

Avlanma Yasağına Uymayanlara Gece Baskını

Su ürünleri avlanma yasak döneminde olunması nedeniyle gece de denetim yapılıp, yasak dönemde ağ atanların ağlarına el konuldu. 2 bin 800 metre balık ağı sudan çıkarılırken, 8 kişiye idari işlem yapıldı.

100 Bin Lira Hibe!

Tarım, hayvancılık ve gıda alanlarında eğitim alan üniversite mezunları, “kırsalda yaşamayı” ve “hayvansal, bitkisel, su ürünleri alanlarında üretim yapmayı” taahhüt etmeleri hâlinde ciddi destekler alacak.

FKA ile JETRO Su Ürünleri Sektöründe Sahaya İndi

Japon Dış Ticaret Teşkilatı JETRO ile Ajansımız işbirliğinde su ürünleri alanında faaliyet gösteren firmaların teknolojik altyapılarının geliştirilmesi ve muhtemel işbirliklerinin değerlendirilmesi amacıyla iki günlük saha ziyaretleri düzenlendi.

Su Ürünleri İstişare Toplantısı Yapıldı

Elazığ'da akademisyenler ve yetiştiricilerin yer aldığı su ürünleri istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Yasak Kalkmasıyla Tezgahlar Canlandı

İç sularda su ürünleri av yasağının kalkmasıyla açılan balık sezonu ile tezgahlar birbirinden farklı göl balıklarıyla renklendi.

Bölgenin En Büyük AR-GE Tesisi

Küresel ısınmadan kaynaklanan soğuk sularda azalma meydana gelmesinden dolayı ılık su balıkları Doğu ve Güneydoğu'nun kamusal alanda en büyüğü olan Elazığ Su ürünleri Araştırma Enstitüsü Ar-Ge ve Üretim Biriminde kültüre (üretime) alınıyor.

Akıntıya karşı göçen balıklar için özel çalışma yapılıyor

Elazığ'da akıntıya karşı göç ederken görüntülenen ve dikkatleri çeken Siraz balığı için Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Ar-Ge ve Üretim Biriminde, kültüre alma ve balıklandırma çalışması yapıldığı bildirildi.

Bin Metre Ağ ile 400 Kilo Balık Yakaladılar

Elazığ'da su ürünleri av yasağı kapsamında çalışma yapan ekipler kaçak olarak suya atılan bin metre ağ ile 400 kilogram balık ele geçirdi.

Malatya’da su ürünleri av yasağı başladı

Malatya'da 1 Nisan itibariyle su ürünleri av yasağı başladı.

Su Ürünleri Yasağı Denetlendi

Su ürünlerinin av yasağı başlaması nedeniyle Elazığ'da denetim gerçekleştirildi.

Su Ürünleri Çalıştayı Gerçekleştirildi

Elazığ'da İç Sular Su Ürünleri Çalıştayı başladı.

Özlüce barajı su ürünleri yetiştiriciliğine açıldı

Bingöl'de Özlüce Barajının su ürünleri yetiştiriciliğine açıldığı bildirildi.

Bakan Pakdemirli: “Tarımı emeklilikten sonra hobi olarak yapılacak iş olmaktan çıkarmalıyız”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, atama bekleyen ziraat, gıda, su ürünleri ve veteriner hekimliği mezunu gençleri tarıma ve hayvancılığa yönlendirerek kendi işlerini kurmaları için teşvik etmeleri gerektiğini söyleyerek, Tarımı emeklilikten sonra hobi olarak yapılacak bir iş olmaktan çıkarmalıyız dedi.

Göletlere 110 bin yavru balık bırakıldı

Malatya'da Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından balıklandırma çalışmaları kapsamında çeşitli göllere 110 bin yavru balık bırakıldı.

Su Ürünleri Fakültesi Öğrencilerine Burs

Fırat Üniversitesi (FÜ) Su Ürünleri Fakültesini tercih eden ilk 3 öğrenciye 700 TL'lik burs verileceği bildirildi.

Su ürünleri av sezonu açıldı

Elazığ'da 2018-2019 yılı su ürünleri av sezonu açıldı.

Su Ürünleri Avcılarına Kötü Haber

Su ürünleri av yasağı 1 Nisan’da başlıyor