Harput Konağının Akıbeti Belli Oldu

İl Özel İdaresi tarafından Elazığ Belediyesine devredilen Harput Konağı'nda belediye tarafından iki müze yapılacak.

Harput Konağının Akıbeti Belli Oldu Elazığ Güncel

Elazığ Belediyesi tarafından daha önce proje çalışmalarına başlanan Kürsübaşı ve Gastronomi Müzelerinin yeri belli oldu. Böylelikle Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nın seçim sürecinde açıkladığı Kürsübaşı ve Gastronomi Müzeleri için ilk somut adım atılmış oldu.

İl Özel İdaresi tarafından alınan kararla Elazığ Belediyesi’ne devredilen Harput Konağı içerisinde yapılacak olan müzelerin turizmin gelişmesi açısından önemli olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, seçim sürecinde açıkladığı 100 projesinin yer sorununu çözdüklerini kaydetti.

Turizmle Harput'u, Harput ile de Elazığ'ı kalkındırmayı amaçladıklarını vurgulayanBaşkan Şerifoğulları; "Seçim sürecinde açıkladığımız 100 projeden 2'si ile ilgili çok önemli bir adım attık. Tabi bilindiği üzere seçim sürecinde "Müzeler Şehri Elazığ" başlığıyla önemli projeler açıklamıştık. Şimdi bu projelerden 2'sini hayata geçiriyoruz. Musiki kültürümüzün hayat bulacağı Kürsübaşı Müzesi ve ülkemizin en zengin mutfakları arasında yer alan ve gerçek bir hazine olan Elazığ mutfağının tanıtılacağı Gastronomi Müzesi ile ilgili proje çalışmalarına daha önce başlamıştık. İl Özel İdaresinden belediyemize devredilen Harput Konağı'nda yapacağımız Kürsübaşı ve Gastronomi Müzeleri şehrimize şimdiden hayırlı olsun. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelecek, şehrin kimliğini yansıtan müze projelerimizi birer birer hayata geçirerek, turizmimize önemli katkılar sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda şehrimizin manevi büyüklerinin isimlerinin yaşatılacağı Harput Alimler Müzesi, şehir hayatı ve tarihinden kesitlerin bulunacağı Kent Müzesi ve şehrimizde geçmişi uzun yıllara dayanan basınımıza ait tarihi bilgilerin bulunacağı Basın Müzesini de inşallah şehrimize kazandıracak ve böylelikle gerçek bir müzeler şehri ünvanına kavuşmuş olacağız" dedi.

Elazığ'da güzel bir sinerji yakaladıklarının altını çizen Başkan Şerifoğulları, "Projelerimizi hayata geçirirken kamu kurum ve kuruluşlarımızla, üniversitemizle, Oda’larımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte hareket ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de bu birlikte önem vererek, projelerimizi birer birer hayata geçireceğiz. Kürsübaşı ve Gastronomi Müzelerimizin yer tahsisi konusunda bizlere destek olan Sayın Valimize teşekkür ediyor, birlikteliğimizin Elazığ'ımıza güzel hizmetlere vesile olacağına yürekten inanıyorum" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom