İYİ Parti'de Çıray kavgası!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir Milletvekili Aytun Çıray'ı başdanışmanı yaptı.

İYİ Parti'de Çıray kavgası!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Müsavat Dervişoğlu "Parti politikalarını bu denli istiskal ve parti yöneticilerine bunca hakaretten sonra, o makam, o kişiye az gelir. Önünü açmak lazım" sözleriyle tepki gösterdi. Tepki, İYİ Parti'de Ümit Özdağ'dan sonra yeni bir çatlak mı oluşacak sorusunu akıllara getirdi.

CNN Türk'e konuşan Dervişoğlu, ödüllendirmeye tepki verdiğini açıkladı ve "Genel Başkan, Başdanışmanı olduktan sonra kamuoyuna duyurulmasına da itirazı var. Bize henüz tebliğ edilmedi. Çıray, çıkar çıkmaz bu görevlendirme basına sızdırıldı. Buna da tepki koyuyorum." ifadelirini kullandı. Dervişoğlu Akşener'in Çıray'ı başkan danışman yapma kararını sorgulamadığını, ilkesel olarak karşı çıktığını ifade etti.

Akşener'in bir süredir milletvekilleriyle yüz yüze görüştüğü, bu çerçevede Aytunç Çıray ile bir araya geldiği belirlendi. Akşener'in küskün olan Çıray'ı baş danışmanı yaparak kırgınlığını giderdiği ifade ediliyor.

Küskün olmadım
Anadolu Ajansı'na konuşan İzmir Milletvekili Aytun Çıray, "Hiçbir zaman partime, kimseye küskün olmadım, fikirlerimi söyledim." dedi. Çıray, Akşener'in davetiyle dün yaklaşık 1,5 saat süren bir görüşmeleri olduğunu, gündemi, ekonomiyi ve yeni anayasayla ilgili tartışmaları değerlendirdiklerini söyledi. Görüşmede, Akşener'in başdanışmanlık görevini vermesinin ardından parti içinde birlikte yapacakları çalışmalara ilişkin talimatları da ilettiğini ifade eden Çıray, "Kendisi başdanışmanlık kararını vermiş ve orada bana tevdi etti." dedi. İlk defa danışmanlık yapmadığını, daha önce 3 yılı aktif 7 yıl Başbakanlık danışmanlığı ve çok genç yaşta müsteşarlık yaptığını aktaran Çıray, "Kişiler bu tür makamlara tecrübeleriyle getirilirler. Genel Başkana teşekkür ederim, beni kendisine danışman yapacak tecrübe ve birikimde gördüğü için." dedi.

Bunu, "gurur verici bir görevlendirme" olarak nitelendiren Çıray, şunları söyledi: "Beni asıl mutlu eden, bu göreve geldikten sonra sanki iktidara gelmiş bir partinin görev vermiş olması gibi binlerce kişinin sosyal medya üzerinden ve yüzlerce kişinin de telefonla ve mesajlarla kutlaması. Bunu üzerime alınmıyorum, partinin yükselme ivmesinin ortaya çıkardığı bir durum. Türk milleti belli ki İYİ Parti'yi bir umut olarak görüyor. Buna layık olmalıyız."

"O iş bitti"
Aytun Çıray, partinin 2. Olağan Kurultayı'nda Genel İdare Kurulu (GİK) üyeliği seçimi için delegelere "oy verilmeyecekler" listesi gönderildiği iddialarıyla başlayan tartışmalarda "küskün milletvekilleri" arasında yer aldığının hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Ben hiçbir zaman partime, kimseye küskün filan olmadım, fikirlerimi söyledim. Hiçbir zaman için siyasette küskün olmam, küskünlüğü de kabul etmem. Kimsenin de olmaması gerekir. Eğer bir fikriniz varsa o konuyu kamuoyunda ya da bazen kapalı kapılar arkasında olması gerektiği gibi açıklarsınız ve olur biter. Nitekim kurultayın ertesi günü Genel Başkan ile bir görüşme yapmıştık. O konuları orada konuştuk ve kapandı. O iş bitti."

 "Ortada tartışılacak bir durum görmüyorum"
Çıray, İYİ Parti Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu'nun, sosyal medya hesabından yaptığı "Parti politikalarını bu denli istiskal ve parti yöneticilerine bunca hakaretten sonra, o makam, o kişiye az gelir. Önünü açmak lazım." ifadesinin hatırlatılması üzerine de "Cevap vermemi gerektirmiyor." dedi.

Bu ifadesinin ardından Dervişoğlu ile görüşüp görüşmediği sorusuna ise Çıray, "Neden alınganlık göstereyim? Ortada tartışılacak bir durum görmüyorum" cevabını verdi.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'yu FETÖ'cülükle suçlamış, partide sert tartışmalar yaşanmıştı.

Karşılıklı atışmalar arasında Çıray da Akşener'i ölçüyü kaçırmakla suçlamıştı. Çıray, eylül ayında yapılan kurultayda da çizik yemiş ve Genel İdare Kurulu dışında kalmıştı. Çıray, Teşkilat Başkanı Koray Aydın'ı hedef almıştı.