'Kadınlarımızın Yanında Olacağız'

AK Parti Elazığ Kadın Kolları İl Başkanı Burcu Tüver, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısyla yayınladığı mesajında 'dünyanın her köşesinde üreten, ürettiğiyle ülkesine ve milletine değer katan, azim ve kararlılıkla mücadele veren tüm emekçi kadınlarımızın bu özel gününü kutluyorum' dedi.

'Kadınlarımızın Yanında Olacağız'

AK Parti Elazığ Kadın Kolları İl Başkanı Burcu Tüver, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Tüver mesajında, AK Parti olarak 2002’den bu yana kadınların hayatın her alanında aktif rol almasına ve karar alma mekanizmalarına katılımına yönelik pek çok düzenleme yaptıklarını belirtti.

“KADINLAR GÜNÜNÜ YAŞADIĞIMIZ DEPREMLERİN ACISIYLA KARŞILIYORUZ”
Başkan Tüver, bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü 6 Şubat’ta yaşanan depremlerin acısıyla karşıladıklarını ifade ederek; “Bugün dünyanın her köşesinde üreten, ürettiğiyle ülkesine ve milletine değer katan, azim ve kararlılıkla mücadele veren emekçi kadınların günü. Bu yıl 8 Mart’ı, 6 Şubat’ta yaşadığımız depremlerin acısıyla karşılıyoruz. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara da şifa diliyoruz.” dedi.

Başkan Tüver mesajında şu ifadelere yer verdi;
“Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde AK Parti olarak 2002’den bu yana hem temel insan hakları hem de beşeri sermayenin güçlendirilmesi adına kadının hayatın her alanında aktif rol almasına ve karar alma mekanizmalarına katılımına yönelik pek çok düzenleme yaptık. Anayasadaki eşitlik ilkesi, Türk Ceza Kanunu’nda töre ve namus cinayeti cezalarının artırılması, İş Kanunu’nda eşit işe eşit ücret düzenlemesi, doğum izinleri başta olmak üzere, aile ve iş yaşamı uyumlaştırılmıştır. Bunun yanı sıra engelli çocuğu olan anneye 5 yıl erken emeklilik imkânı ve benzeri birçok düzenleme AK Parti döneminde hayata geçirilmiştir. Böylelikle eşitlik başta olmak üzere kadının güçlendirilmesi yasal güvence altına almıştır.”

“KADIN İSTİHDAMINI 10 MİLYONA YÜKSELTTİK”
Kadınların  eğitim seviyesinin yükseldikçe iş gücüne katılım oranının daha da yükseldiğini belirten Başkan Tüver; “AK Parti olarak eğitimi, en önemli fırsat eşitliği aracı olarak kabul ettik. Bu noktada önemli adımlar attık. Biliyoruz ki kadınların eğitim seviyesi yükseldikçe iş gücüne katılım oranı artıyor. Son açıklanan verilere göre yükseköğretim mezunu kadınların iş gücüne katılım oranı %67,6’dır. Yine 2002 yılında yükseköğretimdeki kız öğrenci oranı % 13,5 iken eğitim konusundaki kararlılığımızla bu rakam 2022 yılında % 48,5’e ulaşmıştır. SGK teşviklerinde, gelir vergisinde ve kadın kooperatiflerinde yaptığımız yasal düzenlemeler, hibe ve fon desteklerinde kadınlara uyguladığımız pozitif ayrımcılık ile kadınların iş hayatına katılımını ve girişimci olmalarını destekledik. Kadının iş gücüne katılma oranını %27’den %35’e,  yine %10,4 olarak hedeflenen kadın işveren oranını ise %13,2’lere çıkardık. Kadın istihdamını 6 milyondan 10 milyona yükselttik.” dedi. 

“DEPREMİN İLK ANINDAN İTİBAREN BÖLGEDEYİZ”
6 Şubat’ta yaşanan depremin hemen ardından Elazığ Kadın Kolları olarak, Malatya ve Adıyaman illerinde ki depremzedelerimizin yanlarında olup yaralarını sarma gayret ettiklerini belirten Başkan Tüver; “Elazığ İl Kadın Kolları Teşkilatı olarak özellikle kadın ve çocuklar için depremin ilk gününden bu yana Malatya ve Adıyaman illerimizdeki depremzedelerimizin yanlarında olup yaralarını sarma gayretindeyiz. Teşkilat olarak asrın felaketini yaşayan Malatya ve Adıyaman illerimizdeki depremzede vatandaşlarımızın acılarını yüreğimizde hissediyor, sıkıntılarına ortak oluyoruz. Gerek deprem bölgelerine gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerimizde, gerek deprem bölgelerine gidecek yardım malzemelerinin temini ve hazırlanmasında, gerekse depremden etkilenerek ilimize gelen depremzede misafirlerimizin öncelikli ihtiyaçlarını tespit ve temin etme hususunda canla başla çalışıyoruz. “ dedi.

“DEPREMZEDE KADINLARIMIZIN YANINDA OLACAĞIZ”
Öte yandan Başkan Tüver, bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde teşkilat üyeleriyle birlikte depremden etkilenen kadınlarla birlikte olma kararı aldıklarını ve bu kapsamda mutfak setleri hazırladıklarını belirterek, ‘Sıcak Sofralar’ kampanyası ile depremzede kadınlara destek olacaklarını ifade etti.