Kanatlı Barajında Çalışmalar Sürüyor

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Kanatlı Barajı Projesi kapsamında yapılan çalışmaların yaklaşık 195 bin dekar alanda sürdürüldüğünü açıkladı.

Kanatlı Barajında Çalışmalar Sürüyor Elazığ Güncel

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Elazığ iline yaptığı yatırımlarla şehrin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Çalışmaları devam eden Kanatlı Barajının tamamlanmasıyla Barajda depolanacak su ile Kovancılar ilçesi Demirci Ovası ile Karakoçan ilçesi Kuşcu Ovalarında bulunan 19 köye ait 70 bin 920 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlanacağını belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Kanatlı Barajı’nın dolusavak beton imalatları ve gövdede dolgu imalatları devam etmektedir.  Diğer taraftan Kanatlı Sulamasında tüm boruların montajı tamamlanmış olup, sanat yapılarının imalat çalışmaları devam etmektedir. İşin 2019 yılı içerisinde iş tamamlanması hedeflenmektedir. ’dedi. Kanatlı Projesi kapsamında toplulaştırma çalışmalarının da devam ettiğini açıklayan Aydın, ‘Kovancılar ve Karakoçan ilçelerinde toplamda 28 yerleşim biriminde yaklaşık 195 000 dekar alanda yürütüldüğünü açıkladı.

"Büyük Katkılar Sağlayacak"

Kanatlı Barajının temelden yüksekliği 79 metre ve 43,90 milyon metreküp su biriktirme kapasitesine sahip olduğunu ifade eden Genel Müdür Aydın, ‘Bölgenin ekonomik potansiyelini hayvancılık ve tarım ürünlerine dayalı etkinlikler oluşturuyor. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte tarımsal üretimin arttırılması halinde, tarıma dayalı sanayinin de gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı öngörüyoruz. “dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom