Koronavirüs, Vücutta Ağır Hasar Bırakıyor

Çin'de ortaya çıktığı günden itibaren tüm dünyayı hem sosyal hem ekonomik açıdan olumsuz etkileyen koronavirüsün her geçen gün insan sağlığında derin hasarlar bıraktığı da ortaya çıkıyor. Virüsün beyinde oluşturduğu zararların yanı sıra kalbi de etkilediği ortaya çıktı. Edinburgh Üniversitesi'nin araştırması, koronavirüs hastalarının yüzde 55'inde kalp problemleri oluştuğunu ortaya çıkardı.

Koronavirüs, Vücutta Ağır Hasar Bırakıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Daha önce akciğerlerde kalıcı hasar bıraktığı belirtilen koronavirüs için şimdi de kalpte kalıcı hasar bıraktığı ortaya çıktı.

İskoçya'da Edinburgh Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, koronavirüse yakalanan hastaların yüzde 55'inde bir tür kalp hasarına yol açtığı tespit edildi.

Araştırmayı kalem alan isimlerden olan Marc Dweck, "Ağır geçirilen gribin kalbe zarar verdiğini biliyoruz fakat bu kadar çok sayıda Kovid-19 hastasının kalbinde hasar tespit etmemiz bizi şaşırttı" dedi.

KALBE KAN POMPALANMASINI ENGELLEYEN SORUNLAR TESPİT EDİLDİ

İskoçya'da yapılan araştırmada, 1200'den fazla hastanın 'ekokardiyogram' olarak bilinen kalp ultrasonu taramaları ayrıntılı araştırıldı ve çarpıcı bir sonuca ulaşıldı.

Araştırma sonucunda çok sayıda hastada kalbe kan pompalanmasını engelleyen sorunlarortaya çıktığı tespit edildi.

Bazı ağır korona hastalarında ise kalp yetmezliği bile saptanabildi. Sonuçlara göre koronavirüse yakalanan her yedi kişiden birinin kalbinde "ciddi anormallik" görüldü.

KALPTE HASAR DA TESPİT EDİLDİ

Araştırma sonucunda korkutan istatistikler de ortaya çıktı. Hastaların üçte birinden fazlasının kalplerindeki iki ana odacıkta hasar bulunduğu, hastaların yüzde 3'ünün kalp krizi geçirdiği, ve yüzde 3'ünde de kalp dokularında iltihaba rastlandığı belirtildi.

Araştırmayı dikkat çekici hale getiren ise bu kişilerin ultrasonlardan önce bilinen kalp rahatsızlıkları yaşamamıi olması...

Araştırmcılardan Dr. Anda Bularga, "Anormal bulgular görülen ultrasonların oranı gerçekten çok yüksek. Yarısı anormaldi, bu da bunun sebebinin viral enfeksiyon olduğunu düşünmemize yol açıyor" dedi.

Koronavirüs hastalarının tedavi sürecinde kalplerinin yeterince incelenmediği konusunda uyarıda bulunulan araştırma sonucunda, kalp sorunu yaşadığından şüphelenilen hastaların tedavilerinde ilaç değişikliğine gidilmesi gerekebileceğine dikkat çekildi.