'KOSGEB Desteği Basın Kuruluşlarına da Verilmeli'

Yerel Medya Kuruluşlarının pandemi döneminde adeta yaşam savaşı verdiğini belirten Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC) Başkanı Semih Erdem 'Yerel medya kuruluşlarının da KOSGEB'in 3 yıl geri ödemesiz 75 bin liralık KOBİ Finansman Destek Programı'ndan yararlanması gerekiyor' dedi.

'KOSGEB Desteği Basın Kuruluşlarına da Verilmeli'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semih Erdem, yerel basının ilan ve reklam gelirlerinin koronavirüs salgını ile birlikte durduğuna dikkat çekti.

Başkan Erdem; imalat, bilgisayar programlama ile bilimsel Ar-Ge faaliyetlerinde bulunan ve yüzde 25 ciro kaybı yaşayan işletmeler için başlatılan programın yerel medya kuruluşları için krizden çıkış yolu olabileceğini söyledi.

'KORONAVİRÜS, YEREL BASINIDA PENÇESİNE ALDI'
Yerel medyanın pandemi döneminde yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken Başkan Erdem; “Dünyayı etkisi altına alan ve ekonomik anlamda tüm sektörleri derinden etkileyen koronavirüs salgını, medya kuruluşlarını, özellikle de yerel basını pençesine almış, çok zor bir sürecin yaşanmasına neden olmuştur.  Bu dönemde yerel medyanın ilan ve reklam gelirleri durmuş, basılı gazetelerin tiraj gelirleri de yüzde 60 ile yüzde 80’lere varan oranlarda gerilemiştir. Bu süreçte firmalar reklamları tamamen durdururken, Basın İlan Kurumu üzerinden alınan resmi ilanlar da, icra ve ihale ilanlarının yayınlanmaması sonucu yüzde 90’lara varan oranlarda azalmıştır” dedi. 

'KOSGEB DESTEĞİNDEN BASIN KURULUŞLARIMIZDA FAYDALANSIN'
Kısa çalışma ödeneğinin yetersiz kaldığını belirten Başkan Erdem; “İlan, reklam ve tiraj gelirlerinden mahrum kalan medya kuruluşları, basın çalışanlarının maaşlarının ödenmesi bir yana, zorunlu giderlerini ödeyemeyecek duruma gelmiştir.  Bu aşamada uygulamaya konan ‘kısa çalışma ödeneği’, bu ödenekten yararlanma olanağı bulunan kuruluşlar için can suyu olsa da yetersiz kalmıştır. Bu dönemde KOSGEB tarafından; KOBİ’lere uygun koşullarda finansal destek temin edilerek finansman sorunlarının çözümü, üretim, kalite ve standartlarını artırmaları, istihdam yaratmaları, uluslararası düzeyde rekabet etmelerinin sağlanması amacıyla başlatılan KOBİ Finansman Destek Programı, ekonomik alanda atılmış önemli bir adımdır. Ancak program, sadece imalat, bilgisayar programlama ile bilimsel Ar-Ge faaliyetlerinde bulunan ve yüzde 25 ciro kaybı yaşayan işletmeleri kapsamaktadır. KOSGEB’in 3 yıl geri ödemesiz 75 bin liralık KOBİ Finansman Destek Programı’ndan yerel medya kuruluşlarının da yararlanmasının sağlanması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını ve meslektaşlarımızın bu zor dönemde desteklenmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.