Milletvekili Erol'dan Soru Önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' kararıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Milletvekili Erol'dan Soru Önergesi

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Resmi Gazete’de yayımlanan yayımlanan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ kararıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

İŞTE O ÖNERGE; 

1) Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından 2021-2022 yıllarında görev sahasında kaç adet trafo dağıtım merkezine ne kadarlık yatırım yapılmıştır?

2) 2021-2022 yıllarında kaç adet dağıtım hattı, ne kadarlık yatırımla yenilenmiştir?

3) 2021-2022 yıllarında kamu bütçesinden ne kadarlık yatırım bedeli Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye ödenmiştir?

4) 2021 ve 2022 yıllarında iller bazında toplam kesinti sayısı, süresi kesintilerden etkilenen kullanıcı sayısı ve kesinti sebeplerine ilişkin veriler nelerdir?

5) İl bazlı yapılan yatırımların sayı ve tutar olarak şebeke yatırımları, kamulaştırma yatırımları, bilişim yatırımları nelerdir?

6) 04.08.2022 tarih ve 11098 sayılı kurul kararına istinaden, kurul karan öncesinde de abonelerin ne kadarlık tüketim yaptığı görülüp gerekli izinler de dağıtım şirketinden alındığı halde abonelerin ürettiği kadar enerjiyi satabilmesine müsaade edilirken, kurul kararı sonrası 2019'dan itibaren kurulan GES'e tükettiği enerji miktarının sadece 2 katını satabilmesine müsaade edilmesi GES'e yatırım yapan vatandaşların mağduriyetine sebep olmuştur, konuya ilişkin herhangi bir çalışma düşünülmektedir?

7) Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından 2021-22 yıllarında kaç adet tesise, ne kadar tutarda bakım yapılmıştır?

Milletvekili Erol'dan Soru Önergesi