Müslümanların Kaldığı Kampta Yangın!

Bangladeş'te Arakanlı Müslümanların kaldığı dünyanın en büyük sığınmacı kampı olan Cox's Bazar'da çıkan yangında en az 15 kişi öldü, 400'ü aşkın kişi kayboldu.

Müslümanların Kaldığı Kampta Yangın!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bangladeş'te Arakanlı Müslümanların kaldığı dünyanın en büyük sığınmacı kampı olan Cox's Bazar'da çıkan yangında en az 15 kişi öldü, 400'ü aşkın kişi kayboldu.Yangın nedeniyle kamptan tahliye edilen on binlerce kişi evsiz kaldı.Sığınmacılara yardım eden kuruluşlar 40-50 bin arası kişinin yangından etkilendiğini duyurdu.

Bangladeş'teki kamp, 2017'den itibaren bir milyonu aşkın insanın Myanmar'ı terk etmesi üzerine kurulmuştu.BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) yetkilisi Van der Klaauw, başkent Dakka'dan verdiği çevrimiçi brifingde, halen 400 kişinin kayıp olduğunu duyurdu.

UNHCR, 550'den fazla kişinin yaralandığını, yaklaşık 45 bin kişinin yerinden olduğunu kaydetti. En az 10 bin barınak yangında zarar gördü.Yangının görgü tanıkları, aralarında çocukların da olduğu çok sayıda kişinin kamp çevresindeki dikenli teller nedeniyle yangından kaçamadığını aktardı.

Kampın itfaiye görevlilerinden Mohammad Abdullah, "Yangın kontrol altına alınmış olsa bile duman hala tütüyor. Ekiplerimiz yıkıntıları kaldırmak için hala çalışıyor. Barınakların içlerinde temizlik çalışmaları devam ediyor" dedi.

Kampta hasar tespit çalışmaları ve ölü sayısının belirlenmesi için çalışmalar sürüyor.