NASA, Göktaşlarının Yönünü Değiştirecek

NASA, Dünya'ya yaklaşan Didymoon isimli gök taşının tehlikesini en aza indirmek için yönünü değiştirmeyi amaçlıyor.

NASA, Göktaşlarının Yönünü Değiştirecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA'nın üzerinde çalıştığı ''Double Asteroid Redirection Test (DART)'' ismini verdiği proje, Dünya'yı zararlı gök cisimlerinden korumak için geliştiriliyor.

Bu projenin amacı ise Dünya'ya yaklaşan gök taşlarının rotasını değiştirerek, gezegenimiz için bir tehlike oluşturmalarını engellemek.

2020'DE İLK TEST YAPILACAK

NASA; geliştirdiği  DART uzay mekiğini, Didymos A isimli gök taşına ulaşması için 2021 yılının temmuz ayında uzaya fırlatacak. 2022'nin eylül ayında hedefe ulaşacak araç, Dünya'nın 11 milyon kilometre yakınında bulunacak gök taşını vurarak yönünü değiştirmeye çalışacak.

DART mekiği; gök taşına çarpma anında oluşacak kinetik etkiyle, gök taşının yörüngesinde Dünya'daki teleskoplardan gözlenebilecek şekilde yüzde 1'lik kayma oluşturmaya çalışacak.

Bu zorlu görev hakkında açıklama yapan NASA'nın savunma departmanında görevli Lindley Johnson, "Uzayda yüz binlerce gök taşı var ve biz daha yakından takip etmemiz gerekenleri belirlemeye çalışıyoruz. Şu anda Dünya için tehdit oluşturan 2 bin 78 gök taşı var. En önemli görevimiz ise bu gök taşlarını bulmak.'' ifadelerini kullandı.