Tarih Belli Oldu!

Ücretsiz maske dağıtımı ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada maske dağıtımının başlayacağı tarihe yer verildi.

Tarih Belli Oldu!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu bir son dakika açıklamasında bulundu ve ücretsiz maske dağıtımının arihine yer verdi.

 İstanbul ve Ankara’da ücretsiz maske dağıtımın bugün başlayacağını söyleyen Sarıalioğlu, dağıtım yapıldıktan sonra diğer şehirlerde de uygulamanın başlayacağını söyledi. 

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, “Eczanelerden ne zaman bedava maske alınabilecek?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Sağlık Bakanlığı, 3 büyük dağıtım kanalımıza sevkiyatı tamamlamak üzere. İstanbul Ecza Koop. Selçuk Ecza ve Allians Ecza’ya sevkiyat tamamlanır tamamlanmaz 2.5 milyon maske dağıtılacak.Bu üç depoya sevkiyat tamamlandıktan sonra Sağlık Bakanlığı 20-65 yaş arası vatandaşın telefonlarına bir kod numarası gönderecek. Vatandaşlar da bu kod numarası ve TC kimlik numaralarıyla herhangi bir eczaneden ücretsiz maskelerini alabilecek.Bugünden itibaren eczanelerden vatandaşa ücretsiz maske dağıtımı başlayacak. 10 gün için kişi başı 5 maske. Bu maskeler günlük, normal cerrahi maskeler.Sarıalioğlu, Ankara’daki dağıtım kanallarına da bugün itibariyle Sağlık Bakanlığı tarafından maskelerin ulaştırılacağını ve ardından da vatandaşa eczaneden dağıtıma başlanacağını söyledi. Sonra da diğer şehirlerde dağıtım yapılacak."

Peki siz hangi şehirde bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz. 

“Eczanede koronavirüs testi olur mu?” sorusuna ise Sarıalioğlu şu şekilde cevap verdi:

“Testlerin eczanelerde yapılması ya da kişilerin testleri temin ederek kendi kendine yapması doğru yöntem değil. Tüm bilgiler devlet tarafından toplanmalı.En önemlisi test sonucundaki pozitif devletle paylaşılması ve vakanın etrafının izole edilmesi. Bu nedenle koronavirüs testinin mutlaka hastanede, Sağlık Bakanlığı denetiminde yapılması gerekli. Eczanede ya da başka bir yerde test olmaz.”