'Türkiye'nin Geleceği Tarımdır!'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Şeker Fabrikası pancar alım kampanyası programına katılarak 'Çiftçi ve üreticinin desteklenmesi lazım. Bu bölgeninde, Türkiye'nin de geleceği tarımdır.' dedi...

'Türkiye'nin Geleceği Tarımdır!'

Türkşeker bünyesinde 1956 yılında kurulan Elazığ Şeker Fabrikası, 67'nci pancar alım ve işleme kampanyasını başlattı. Kampanya kapsamında fabrikada açılış programı düzenlendi.

Programda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol; "Şeker Fabrikaları Cumhuriyetimizin milli değere, milli tarıma değer verdiğinin en somut örneklerindendir" diyerek, devletin çiftçi ve üreticinin desteklemesi gerektiğini belirtti.

"ELAZIĞ İÇİN OLUMLU BİR ADIM"
Elazığ Şeker fabrikasının özelleştirme kapsamından çıkarılmasının olumlu bir adım olduğunu belirten Milletvekili Erol; "Buranın özelleştirme kapsamından çıkarılması olumlu bu adım. Bayraklardaki 'Üretimde Milli Değer' yazısı cumhuriyetimizin milli değere, milli tarıma değer verdiğinin en somut örneklerindendir. Onun içindir ki özelleştirilmeden çıkarılması ve yine kamu tarafından çalıştırılıyor olabilmesi Elazığ için ve  devletimiz içinde önemli bir şanstır." dedi. 

"EMEKÇİ GELECEĞİNDEN KAYGI DUYMAMALI"
Şeker fabrikalarında çalışan işçilerin kadroya alınması konusuna da değinene Milletvekili Erol; "Ayrıca bunu ifade etmek isterim ki burada çalışan işçilerimizin kadroya alınması ile ilgilide Genel Müdür Yardımcımız bilgi verdiler. Yalnız Şeker Fabrikaları için değil kamuda çalışan tüm personelin özlük haklarının verilmesi ve bu çalışanlarımıza kadro verilmesi ile ilgili Meclis Genel Kurula görüşmeye geldiğinde biz Cumhuriyet Halk Partisinin bir milletvekilisi olarak buna destek vereceğiz. Kamuda ' sözleşmeli, geçici personel' olmaması içinde mücadele edeceğiz.  Niye ? Çünkü siz emekçisiniz. Emekçi geleceğinden kaygı duymalmaı, emekçi çocukların riskinden ve nafakasından kaygı duymamalı. Devletin içinde kamuda bir kurumda ayrı bir çalışma sütatusü, bir diğer kuurmda ayrı bir çalışma sütatusü olmamalıdır."

"DEVLET, TARIMA VE ÇFTÇİYE DESTEK VERMELİ"
Tarımın devlet tarafından desteklenmesinini çok önemli olduğunu da belirten Milletvekili Erol, konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Ayrıca burada tarımı desteklemek çok önemli. Benden önceki konuşmacılarda ifade ettikler. Hem pandemi sürecinde hem de Ukrayna - Rusya savaşı sürecinde gördük ki üretim, tarım önemli. Bunlara destek vermek lazım. Tarımı desteklerken tabi ki çiftliğimizi de desteklemek lazım. Sayın Valim ayak üstü sohbetlerimde şunu öğrendim pancar fiyatının artışı 2021- 2022 yılını kıyasladığımızda 3 katı, ama şeker olarak satıldığı zaman 5 katı olurken elektrik, gübre, işçilik gibi maliyetler 6 katı artmış. Bunun dengelenmesi lazım. Üretime , çiftçiye destek verirken devletin kendi edinceği vergilerden, kendi alacağı kazançlardan vazgecemesi lazım. Çiftçiyi ve üreticiyi desteklemesi lazım. Bu bölgeninde, Türkiye'nin de geleceği tarım. Eğer milli değerlerimize sahip çıkacaksak önce tarımı geliştirmemiz lazım. Devletin tarım ürünlerini ve çiftçiye destek vermesi lazım."