Valilikten 'Afet Bölgesi' Açıklaması

Elazığ Valiliği, ilimizde uygulanan 'Genel Hayata Etkililik' tabirinin 'Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi' olarak değiştiğini açıkladı.

Valilikten 'Afet Bölgesi' Açıklaması

30 Kasım günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5,9'luk depremin meydana geldiği Düzce'yi, "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" ilan ettiklerini açıklamıştı. Bunun ardından Elazığ Kamuoyunda Elazığ neden afet bölgesi ilan edilmedi? sorusu sorulmaya başlanmıştı. Elazığ Valiliği olayla ilgili açıklama yaparak, Elazığ’da uygulanan "Genel Hayata Etkililik" tabirinin "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" olarak değiştiğini açıkladı.

"GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGESİ OLARAK DEĞİŞTİRİLMİŞTİR"
Elazığ Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi; “Bazı basın ve yayın organlarında “Düzce afet bölgesi ilan edilirken Elazığ neden edilmedi?" başlıklı haberler üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ihtiyacı doğmuştur. 7269 Sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanunun Geçici 26’ncı maddesindeki "Genel Hayata Etkililik" tabiri, vatandaşlarımızın "Afet Bölgesi" kavramını daha çok kullanması nedeniyle kapsamı ve içeriği aynı olmak üzere 18/7/2021 tarih 7333 sayılı Kanunla "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" olarak değiştirilmiştir. Bu nedenle "Genel hayata etkililik" ile "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" aynı kavramlar olup, 18/07/2021 tarihinde yapılan düzenleme sadece ifade değişikliğidir. Bu tarihten itibaren tüm afet meydana gelen yerler için (önceki tarihlerde meydana gelen afetler de dahil olmak üzere) "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" tabiri kullanılmaktadır”