Atıklar Hizmete Kazandırılıyor

Geri dönüşüm materyalleri kullanılarak yapılan park ve bahçelere, sanat eserlerine ev sahipliği yapan Elazığ Hipodromu, Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen Sıfır Atık Projesine sunduğu katkılarla dünyanın en önemli hipodromlarından birine dönüşüyor.

Atıklar Hizmete Kazandırılıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde yürütülen ve döngüselliğe dayalı bir kaynak ve atık yönetimi yaklaşımı olan proje, sürdürülebilir üretim ve tüketim alışkanlıklarını teşvik edilmesi ve kaynakların verimli kullanılmasını teşvik ediyor.

Elazığ Hipodromunda da son yıllarda Sıfır Atık Projesine destek olmak maksadıyla yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 2019 yılında, Elazığ Hipodromunda doğal kaynakları korumak ve geri dönüşüme dikkat çekmek amacıyla Devlet Su İşlerinden de destek alınarak, daha önce tarımsal faaliyetlerde kullanılan zarar görmüş sulama kanalları yapay dere ve göletler oluşturularak çalışmalar başladı.

Hemen ardından hem çocukları hem de ebeveynleri sıfır atık konusunda bilinçlendirmek amacıyla her yarış günü binlerce aileye ağırlayan Elazığ Hipodromunda yapılan geri dönüşüm parkı, bariyer, varil, lastik, demir, profil, ahşap palet ve benzeri hipodromdaki atık, hurda malzemeler ve materyaller kullanılarak hayata geçirildi.

Atıklar Hizmete Kazandırılıyor

ATIKLARDAN BAHÇELER KURULDU
Aileleri ile birlikte hoşça vakit geçirmek için her gün hipodroma gelen binlerce kişiyi ağırlayan Elazığ Hipodromunun yarış pistinde ve ahırlar bölgesinde kullanılamaz hale gelip değiştirilen atık bariyer materyaller değerlendirilerek dikey bahçeler kurulmuş. Elazığ Hipodrom personeli tarafından yapılan rutin budamalar sonucunda atık hale gelen bitkiler, atık malzemeler ile hazırlanan dikey bahçelerde kullanılmak üzere özel bir boyama yöntemi ile işlemden geçirilerek yapay çiçekler haline getirilmiş. Böylece hem dikey bahçeler hem de bu bahçelerde kullanılan çiçekler geri dönüşüm materyalleri kullanılarak sıfır maliyet ile yapıldı.

ESERLER HİPODROMDA SERGİLENİYOR
Hipodromda, ileri dönüşüm uygulamaları da yapılıyor. Fırat Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlileri ve öğrencilerinin atık ve geri dönüşüm malzemeler ile hayat verdikleri birbirinden değerli eserler, hipodromda sergileniyor.

Yarışlarda kullanılan start makinelerinde eskiyen, arızalanan ve işlevini yitirerek yeniden kullanılması mümkün olmayan yay, dişli, kapak, boru profiller ve traktörlerin atık metal malzemeleri kullanılarak yapımı devam eden ve sadece atık nallar kullanılarak tamamlanacak olan dört heykelin yapım çalışmaları da devam ediyor. Çevre bilincini ön planda tutarak doğal güzellikleri koruma ve gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir çevre bırakma mottosu ve "tüketen değil, üreten nesiller için bir tohum da siz ekin" sloganıyla, yine Elazığ Hipodromunda 30 Mayıs 2023 tarihinde başlatılan proje çerçevesinde, hipodrom alanında seralar kuruldu. Bu alanlarda çeşitli mevsimlik çiçekler yetiştirilerek hipodrom peyzaj alanlarının süslenmesi ve diğer hipodromlara mevsimlik çiçek konusunda destek olmayı hedeflendi.

Atıklar Hizmete Kazandırılıyor