Bakan Yumaklı'dan Çiftçilere Müjde

Bugün ilimize gelen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 24 Milyar Maliyetli 209 Adet Projeyi Elazığ'a kazandırmak için bütün adımları attıklarını, atmaya devam edeceklerini söyledi.

Bakan Yumaklı'dan Çiftçilere Müjde

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Elazığ'a gelen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, çifçilere müjdeyi duyurdu. Bakan Yumaklı, çiftçilerin yoğun talebi üzerine Elazığ'a 15 bin ton ek şeker pancarı kontenjanı verileceğini söyledi.

"209 ADET PROJE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR"
Bakan Yumaklı, 24 lira maliyetli 209 adet projenin çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyerek, “"Elazığ’ın derdiyle dertlenmek gecenin birinde de oluyor, sabahın erken saatlerinde de oluyor. Elazığlı yetkililer konuşurken sıklıkla pancar eken kardeşlerimizin bir talebini dile getirmişlerdi. Daha öncesinde de konuşulmuş bu sorun. Bizler de ne yapabiliriz diye düşünerek fabrikanın kapasitesini, diğer yakın fabrikalardaki kapasiteleri de göz önüne aldık ve özellikle yoğun ısrarları başımızın üstüne dedik. Bu vesileyle 15 bin ton ilave ek kotayı da tamamlamış olduk. İnşallah bundan sonraki dönem için bu fabrikalarımızda üretimin daha fazla olması için değiştirerek, yenileyerek, yatırım yaparak Türkiye’de üretimin daha fazla olmasını sağlayacağız. Hem ülkemizdeki vatandaşların ihtiyacını görecek, hem ülkemize gelecek olan turistlerin ihtiyacını görecek, hem de geçen sene 31 milyar dolar olan ihracat potansiyelini bu sene 35 milyar dolara çıkartmaya yönelik bütün adımları atıyoruz, atmaya devam edeceğiz" dedi.

Bakan Yumaklı'dan Çiftçilere Müjde

BAKAN YUMAKLI DETAYLARI AÇIKLADI
5 milyar liralık maliyeti olan 7 projenin detaylarını paylaşan Bakan Yumaklı, “24 Milyar lira maliyetli 209 tane proje var. Su ve sulama projesi. Elazığ’a kazandırmak için çalışıyoruz. 209 su ve sulama projesinin içerisinden yaklaşık 5.5 milyar liralık maliyeti olan 7 projeyi ben Elazığ’ın değerli vekillerinin kendileriyle Ankara’da istişare ediyoruz. Gerek Meclis’te bizim nöbetimiz olduğu zaman gerekse de bakanlık ziyaretlerinde. Bu 7 projeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir tanesi Elazığ Uluova Sulaması Pompa İstasyonu. Su orda duruyor ama bu tarafta sulatılmayan yerler kalmasın istiyoruz. 16 Ocak’ta bu projenin ihalesini yaptık. 143 bin dekar arazi suyla kavuşmuş olacak. Sözleşmesi de 1 Mart tarihinde imzalanan bu pompa istasyonunun maliyeti yaklaşık 2.6 milyar lira. Bu pompa istasyonunun enerji maliyetlerinin düşürülmesi için de yaklaşık 5 megavatlık güneş enerji sistemini de birlikte kurmuş olacağız. Amacımız bu projenin 2026 yılına vardığımızda bitmesi. İkincisi ise tarhana ve iletim tüneli yapımı.”dedi

"İÇME SUYU PROJELERİ İMZALANDI"
Bakan Yumaklı, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi, “  Elazığ’a yaklaşık 6.4 milyon metreküplük içme suyu sağlanmış olacak. Bu projenin de sözleşmesi imzalandı. Allah nasip ederse önümüzdeki yıl bu projeyi tamamlayacağız. Üçüncüsü Palu ve Kovancılar ilçe merkezleri içme suyu artıma tesisi ve ikmali projesi. Bu projenin sözleşmesini geçen sene imzalamıştık. İnşaata da başlıyoruz. 2025 yılı içerisinde bitirmeyi planlıyoruz. Dördüncüsü Elazığ Karakoçan Yukarıovacık Göleti projesi. 3 bin 710 dekarlık bir arazinin sulanması söz konusu. 18 Mart tarihinde bu projemizin de imzalarını attık.

"TARIM ARAZİLERİNİ SU İLE BULUŞTURACAĞIZ"
2026 tarihinde bu arazileri su ile buluşturmuş olacağız. Beşincisi ise Keban Altıyaka Projesi. Bunun sözleşmesini de dün imzaladık. 8 bin 630 dekarlık bir alanı bu proje ile sulamış olacağız. Yaklaşık 500 milyon liralık bir maliyeti var. 2026 yılında bu projeyi de tamamlayacağız. Altıncısı Kuzova Pompaj Sulaması ve Yüzer GES Projesi. 78 milyon maliyetli GES projesini tamamladık. Elektrik hatlarına da iletim verildiğini görmekten mutlu oldu. Yedincisi ise içme suyu isale hattı. Elazığ’ın 2. kısım projesi”

Bakan Yumaklı'dan Çiftçilere Müjde