Başkan Karakuş 'Vatandaşın Mağduriyeti Devam Etmektedir'

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Erhun Karakuş, orta hasarlı binaların ıslah edileceği gerekçesiyle vatandaşlara gönderilen tahliye yazılarına tepki gösterdi. Karakuş, kış mevsimi ve pandemi sürecinde böylesi bir durumun hata olduğunu söyledi.

Başkan Karakuş  'Vatandaşın Mağduriyeti Devam Etmektedir'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ’da yaşanan deprem sonrasında orta hasarlı binaların durumu ile açıklama yapan Yeniden Refah partisi İl Başkanı Avukat Erhun Karakuş, vatandaşların mağduriyetinin devam ettiğini söyledi.

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“VATANDAŞLARIN TEDİRGİNLİKLERİ VE MAĞDURİYETLERİ DEVAM ETMEKTEDİR”

“Elazığ depremi sonrası hasar tespit çalışmaları 10 günde tamamlanmıştı. Depremin üzerinden yaklaşık 11 ayın geçmesine rağmen Elazığ’daki en büyük sıkıntıların başında gelen ve yılan hikayesine dönen bir türlü ne yapılacağı hakkında karar verilemeyen orta hasarlı binalarla ilgili vatandaşların tedirginlikleri ve mağduriyetleri devam etmektedir. Depremzedeler binalarının orta hasar kavramından çıkartılmasını beklerken güçlendirilen bir bina da güven içerisinde oturamayacaklarını defalarca ifade ederken vatandaşlar ne yazık ki dikkate alınmıyor oysaki; 1967 yılında 6,8 şiddetinde ki Adapazarı depreminde, yanlış bir uygulama ile Orta hasarlı binalar güçlendirilerek 1999 Marmara depreminde ki o güçlendirilmiş binaların hepsi yıkılmış ve binlerce insanımız ölmüştür.

“NEDEN BÖYLE AKIL ALMAZ BİR ZULME İZİN VERİLİYOR?”

Peki, şuan Elazığ Valiliği 09.12.2020 tarihli tebligatı ile bütün merkeze bağlı mahalle ve köy muhtarlıkları olmak üzere birkaç merkez belde belediye başkanlıklarına göndermiş olduğu bu belge ile Elazığ'da ki yaklaşık bin 600 orta hasarlı binanın ıslah edileceğini dolayısıyla tebligat yapılan vatandaşların tahliye etmeleri için bu kış gününde ve pandemi yasakları gözardı edilerek kiralık evlerin yok denecek kadar az olması ve maddi imkanı olmayan vatandaşların durumları hiçe sayılarak neden böyle akıl almaz bir zulme izin veriliyor.

“KAMUOYU OLARAK TALEP ETMEKTEDİR”

İlimizdeki orta hasarlı binaların tekrar uzman ekipler tarafından gözden geçirilmesi ve  bu konunun netleştirilmesi gerekir çıkan sonuç ağır hasarlı veya hafif hasarlı şeklinde olmalı, vatandaşı bu kış günü, pandemi döneminde perişan edecek böyle bir hatadan ve yanlıştan biran önce vazgeçilmesini ilimizin siyasi iktidar yöneticileri ve Sayın Vali Bey' den  kamuoyu olarak talep etmektedir.”