Başkan Şerifoğulları, Basın Müzesiyle Özel Olarak İlgileniyor

Otuz yıldır gündemde olan ama bir türlü hiç kimsenin destek olmadığı 'Basın Müzesi ve Basın Evi' konusunda cesurca adım atan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nın talimatıyla Harput'ta bulunan Sağir Müftü Konağı, basın camiasına hazırlanıyor...

Başkan Şerifoğulları, Basın Müzesiyle Özel Olarak İlgileniyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, seçildiği günden bu yana yaptığı başarılı çalışmalarla toplumun takdirini kazanmaya devam ediyor. 

Bir yandan şehrin problemlerini çzömeye çalışırken bir yandan da ilimizde eksikliği bulunan konulara da özel olarak ilgilenmeye devam ediyor.

Bu kapsamda, 30 yıldır basın camiası tarafından sıkça bahsedilen ama hiç kimsenin destek vermediği 'Basın Müzesi ve Basın Evi' konusunda anında talimat vererek Harput'ta ki Sağir Müftü Konağı'nın tahsis etmişti. 

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI ÖZEL OLARAK İLGİLENİYOR
Başkan Şerifoğulları, bugün Sağir Müftü Konağına giderek incelemelerde bulundu. Şerifoğulları'nın özel olarak ilgilendiği, Harput tarihi mimarisini en güzel şekilde yansıtan ve restorasyon çalışmalarıyla yeniden hayat bulan Sağir Müftü Konağı, şehrin kültürel yaşamına yepyeni bir pencere açacak. 

2021 YILI İÇERİSİNDE HİZMETE GİRECEK
Elazığ Basın Müzesi ve Basın Evi olarak hizmete sunulacak tarihi yapıda tefrişat ve teşhire yönelik proje çalışmalarını başlatacaklarını ifade eden Başkan Şerifoğulları, Elazığ Basın Müzesi ve Basın Evi’nin 2021 yılı içinde hazır hale getirilerek hizmete açılacağını kaydetti. 

Elazığ’ın binlerce yıllık mazisiyle bir kültür-sanat şehri olduğunu ifade eden Başkan Şerifoğulları; “Şehrimizin sahip olduğu bu güçlü birikimi yaşatmak ve geleceğe taşımak adına seçim vaatlerimizin bir ayağı da şehrimize, ‘müzeler şehri’ kimliği kazandırmaktı. Şehrin kimliğini yansıtan müzelerle Elazığ’ımız, müzeler kenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyecek. Daha önce Gastronomi Müzesi ile Kürsübaşı Müzesi için yer tahsisini gerçekleştirmiştik ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Köklü bir geçmişe sahip yerel basınımızın tarihine ışık tutacak Basın Müzesi ve Basın Evi için de çalışmalarımızı başlatıyoruz. Restorasyon çalışmaları tamamlanan ve Harput’umuzun güzide tarihi yapılarından biri olan Sağir Müftü Konağı’nı da Basın Müzesi ve Basın Evi olarak şehrimize kazandıracağız. Şehrimizi sahip olduğu değerlerle, tarihi ve kültürel birikiminin yansıtılacağı müzelerle, geleceğe taşıyacağız.” diye konuştu.