Baskil MYO Bünyesinde Yeni Bir Bölüm!

Fırat Üniversitesi Baskil Meslek Yüksekokulu bünyesinde Raylı Sistemler Makinistlik Programı açıldı.

Baskil MYO Bünyesinde Yeni Bir Bölüm!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Konu ile ilgili açıklama yapan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Ülkemizde gittikçe artmaya başlayan hızlı tren hatlarına ve ulaşım ağlarına yönelik ara eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla, Baskil MYO bünyesinde yeni kurulan Raylı Sistemler Makinistlik Programı ile demir yolu ulaşımında görev alacak, sorumluluk sahibi, görev bilinci yüksek insan gücü yetiştirileceğini söyledi.

2020-2021 Eğitim Öğretim yılında 30 öğrenci alınacak olan Raylı Sistemler Makinistlik Programının Türkiye de sadece 4 Üniversitede var olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Demirdağ, “Son yıllarda Türkiye’de nüfusun artışına paralel olarak şehir içi ve şehirlerarası toplu taşımacılık alanında raylı sistem toplu taşıma sistemlerine büyük ihtiyaç oldu.

Sektörün gelişmesi için gerekli olan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması Meslek Yüksekokulları vasıtasıyla sağlanmaktadır.

Ülkemizde piyasanın ihtiyaç duyduğu makinist ve tekniker ihtiyacının karşılayan, Raylı Sistemler Makinistlik Programı Eskişehir, Karabük ve Erzincan illerinden sonra Elazığ’da da Üniversitemiz Baskil MYO bünyesinde açıldı.

Açılan program Doğu Anadolu Bölgesi’nde bölgesel gelişmişlik düzeyinin de artmasına katkı sağlayacak ve doğu-batı bloğunda yapılması planlanan raylı sistemler hattı için bu alanda bölgede oluşacak istihdam açığını kapatmaya katkı sağlamış olacaktır.

Ayrıca gelişmekte olan Orta Doğu ülkelerinin de raylı sistemler alanında yapılanması öngörüldüğünden, programdan mezun olan öğrenciler bu ülkelerde de istihdam edilme imkânına sahip olabilecektir” dedi.