CHP İl Başkanı Kaplan, Çiftçi ve Tarım Politikaları İle İlgili Açıklama Yaptı

CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan, Türkiye'nin Venezuela'dan peynir ithal etmesini eleştirdi. Kaplan, yerli üreticinin yeterince desteklenmediğini belirterek, yabancı üreticiye imkan sağlandığını söyledi.

CHP İl Başkanı Kaplan, Çiftçi ve  Tarım Politikaları  İle İlgili  Açıklama Yaptı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan, Türkiye’nin Venezuela’dan peynir ithal etmesini eleştirdi. Kaplan, yerli üreticinin yeterince desteklenmediğini belirterek, yabancı üreticiye imkan sağlandığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı Venezuela’dan vergisiz peynir ithalatı ile yeniden gündeme gelen “Çiftçi ve Tarım Politikaları” ile ilgili açıklama yaptı. CHP İl Başkanı Zeki Kaplan Öğretmenevi önünde yaptığı açıklama ile peynir ithalatını eleştirdi.

KAPLAN: NE KADAR YERLİ VE MİLLİ OLDUKLARINI GÖSTERMEKTEDİRLER
 Kaplan, Türkiye genelinde 200’e yakın peynir çeşidi varken, ithalat ile yabancı üreticiye imkan sağlandığını söyleyerek, “200’e yakın peynir çeşidi zenginliği ile adeta bir peynir cenneti olan, dünya genelinde peynir üretiminde ilk 10’a giren ülkemiz yerine inek sütü üretiminde 10’uncu, koyun sütü üretiminde 2’inci, keçi sütü üretiminde 8’inci, manda sütü üretiminde 9’uncu sırada olan ülkemiz yerine Venezuela’da tercih edilerek ne kadar yerli ve milli olduklarını göstermektedirler. Trakya’da ki, Ezine’de ki, Kars’ta ki peynir üreticileri dururken, saray yönetimi Türkiye’de ki çiğ süt üretimi yerine Venezuela üreticisine destek vererek imkanlar sağlamıştır. Nitekim Türkiye’de yerel seçimlerden önce 25 kuruşa çıkarılan sürt destekçileri seçim sonrasında 10 kuruşa indirilmiş ardından da 15 kuruşa çıkarılmıştır. Girdi fiyatları sürekli arterken arttırılması gereken destek süt üreticisinin cebinden kepçe ile alınmış, ardından damla ile kendilerine verilmek istenmiştir. Sarayın bir başka kararı ise Venezuela’da vergisiz ay çiçeği ithalatına da kapı açılmıştır. CHP olarak ayçiçeğinde 3.5 lira taban fiyat 75 kuruş pirim ödemesi üreticini maliyetini ancak karşılar. Bu fiyatların fazlası verilmelidir.

İl Başkanı Zeki Kaplan ve beraberindekiler, açıklamanın ardından vatandaşlara maske dağıttı.