CHP'li Başkan Doğdu'dan İsim Tepkisi!

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Yavuz Doğdu, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne tepki gösterdi...

CHP'li Başkan Doğdu'dan İsim Tepkisi!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

CHP  Elazığ İl Başkanı Yavuz Doğdu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Korgeneral Hulusi Sayın Lisesi’nin isminin değiştirilmesine tepki gösterdi. 

Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü’nün garip uygulamalarının olduğunu ifade eden Başkan Doğdu açıklasında şu ifadelere yer verdi;

'Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü’nün garip uygulamaları devam ediyor.Şehit Korgeneral Hulusi Sayın Lisesi’nin adı 29 Nisan 2021 tarihi itibariyle Gönül Kazancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değiştirildi.
 
Bilindiği gibi Elazığ’ı derinden etkileyen 25 Ocak depreminde birçok okulumuzda olduğu gibi İstasyon Caddesi’ndeki Korgeneral Hulusi Sayın Lisesi de ağır hasar görmüştü. Milli Eğitim Müdürlüğü bu sebeple Korgeneral Hulusi Sayın Lisesi’nin de yeniden yapılması için Fırat Elektrik ile bir anlaşma yapmış. Buraya kadar her şey normal gözüküyor. Ancak okulun yapımını üstlenen Fırat Elektrik, protokole okulun adının Gönül Kazancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değiştirilmesi şartını koymuş. 
 
Korgeneral Hulusi Sayın Paşa’nın kim olduğu, bu ülke için ne tür fedakârlıklar yaptığını, canını bile bu topraklar için verdiğini Elazığ halkının çok iyi bildiğine şüphemiz yoktur. Ancak protokole bu şartı koyup, annesinin ismini bu okula vermek isteyenlere paşamızı anlatmak görevi Milli Eğitim idarecilerine ve oraya devlet adına imza koyanlara düşerdi. Bunu hatırlamayanlar, gelen tepkiler üzerine bugün “Yeni yapılacak bir okula paşamızın ismini vereceğiz.” geçiştirmesiyle durumu idare etmeye çalışıyor. Görüştüğümüz Milli Eğitim yetkilileri, Hulusi Sayın Paşa’nın oğlu ile irtibat kurarak durumu izah ettiklerini söylüyorlar.
 
Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili aday adayı olan paşamızın oğlu, merkezi bir yerde herkesçe bilinen bir okuldan babasının adının silinerek, kenar köşedeki başka bir okula verilmesine nasıl ikna oldu bilemem ama milli konulardaki hassasiyetini her fırsatta dile getiren Milliyetçi Hareket Partisi’nin bu konuda sessiz kalmasını da anlayamıyorum.

Büyük tarihçi Bahaeddin Ögel’in adını silerek kayınpederinin adını koyanlara nazire yaparcasına bu ülke için can veren paşamıza yapılan bu aymazlığın izahı yoktur. Milletvekilimiz Gürsel Erol’un Korgeneral Osman Erbaş adının Elazığ Havalimanı’na verilmesi teklifinin reddedilmesine üzülürken, Hulusi Sayın Paşa’nın adının silinmesi üzüntümüzü iki katına çıkarmıştır. "