CHP'li Özcan'dan Erol'a Sert Tepki!

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Eski Milletvekili Ali Özcan, geçtiğimiz günlerde CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol'a sert tepki göstererek, ön seçim kararını sadece Parti Meclisi'nin alabileceğini belirti...

CHP'li Özcan'dan Erol'a Sert Tepki!

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Eski Milletvekili Ali Özcan, geçtiğimiz günlerde CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol'un ön seçim kararına ilişkin açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Özcan açıklamasında; "Genel Başkanın bile böyle bir karar vermeye yetkisi yokken seçilmiş bir milletvekilinin bunu söyleme yetkisi yoktur. Hele hele  ben 1. sırada olacağım, kalan adayları ben belirleyeceğim’ demesi hukuka uygun değildir. " dedi.

"ÖN SEÇİM KARARI KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİLDİR"
Ön seçim kararının kimsenin tekelinde olmadığını belirten CHP'li Özcan,” Bizim bir tüzüğümüz var. Parti tüzüğümüz şunu emreder. Bir; Ön seçim.Bu ön seçim 40 ilde yapılmak mecburiyetinde.Buna Genel Başkan tek başına karar vermez. Sadece görüş belirtir. Ön seçim kararı hangi illerde olacaksa parti meclisinin vereceği bir karardır ve oylamayla olur. Hiç kimsenin vereceği bir karar değildir. Kimsenin tekelinde değildir.” dedi. Elazığ’ın da ön seçim yapılacak iller arasında olduğunu söyleyen  Özcan, bir önceki seçimlerde aday belirleme sürecinin prosedüre uygun olmayan bir şekilde gerçekleştiğini belirtti.

"MİLLETVEKİLİNİN SÖYLEMEYE YETKİSİ YOKTUR"
Ön seçim kararını sadece Parti Meclisi’nin alabileceğini vurgulayan Özcan, bir milletvekilinin bunu söyleme yetkisinin bulunmadığını söyleyerek, bir milletvekilinin adayları belirlemesinin de hukuka aykırı olduğunu ifade etti.

Özcan sözlerine şöyle devam etti: ”Genel Başkanın bile böyle bir karar vermeye yetkisi yokken seçilmiş bir milletvekilinin bunu söyleme yetkisi yoktur. Hele hele  ben 1. sırada olacağım, kalan adayları ben belirleyeceğim’ demesi hukuka uygun değildir. Sadece Elazığ değil,daha önce 13-14 ilde hiç vekilimiz yoktu.Nasıl aldık? İyi Parti ile ittifak kararı sonrası 13-14 ilde milletvekili çıkardık. Bu illerin hiçbirinde hiç bir milletvekili böyle bir talepte bulunmuyorlar. Gayet net söylüyorum. Partide ön seçim kararı almak genel başkanın yetkisinde de değildir. Teklif edebilir. Bizim en üst organımız parti meclisidir. Parti meclisi genel başkanın teklifini kabul eder ya da etmez.”dedi.

"TALEBİMİZ KABUL EDİLMEZSE SEÇMENLE ÖNSEÇİM YAPACAĞIZ"
"Eğer Elazığ’da önseçim talebimiz kabul edilmezse yapacağımız şey şudur. Noter huzurunda sandıkları kurar halktan cevap isterim. Elazığ halkının talebimize karşılık cevabına bakarız. Bundan şunu çıkartabiliriz. Elazığ gerekirse Ali Özcan’ı bağımsız aday olarak görmek istiyor. Çıkan sonuca göre neticeyi değerlendiririz. Bağımsız adaylık konusu da değerlendirmeler arasındadır. Örgütle ön seçime girilmezse, seçmen ile önseçim yapacağız."