Covid-19 Belirtileri Değişti!

Son dönemde varyantları ile adından söz ettiren Korona virüs (Covid-19) yaklaşık iki yıldır hayatımızın içinde. Milyonlarca cana mal olan virüs için İngiltere'den çok konuşulacak bir araştırma sonucu geldi. Bilim insanları aşı olanlara uyarılarda bulundu ve virüsün en yaygın semptomlarının değiştiğini belirtti.

Covid-19 Belirtileri Değişti!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Dünyanın ilk olarak 2019'un son günlerinde Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs ile mücadele son sürat devam ediyor. 225 milyondan fazla kişiye bulaşan virüs yaklaşık 5 milyon cana mal oldu.
DELTA VARYANTINA DİKKAT
Yaklaşık 2 yıldır hayatımızda olan korona virüs son dönemde varyantlar ile gündemde. Bunlardan en dikkat çekeni ise Delta. İlk olarak Hindistan'da görülen Delta varyantının daha bulaşıcı olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. Haliyle bu varyant küresel vaka artışının bir numaralı nedeni olarak gösteriliyor.

AŞI OLANLARA UYARI
Uzmanlar bir süredir çift aşılı kişilerin de Delta'ya yakalanabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Zira aşı olmak size kat kat daha fazla koruma sağlarken, yine de virüse yakalanabilir ve hatta bunu çevrenize bulaştırabilirsiniz. İngiltere'den gelen son rapor ise varyantlar ve aşı olan kişilerde farklı semptomların görülmesi nedeniyle korona virüs belirtilerinin değiştiğine işaret ediyor.
5 SEMPTOMA DİKKAT
İngiliz Mirror gazetesinde yer alan habere göre, burun akıntısı , baş ağrısı , hapşırma , boğaz ağrısı ve koku kaybı son dönemin en yaygın 5 semptomu arasında gösteriliyor ve uzmanlar bu belirtilere sahip olan kişilerin aşılı olsun ya da olmasın mutlaka test yaptırmaları gerektiğinin altını çiziyor.

SEMPTOMLARIN TAM LİSTESİ
Dikkat edilmesi gereken 5 semptom ise yüksek ateş, titreme, devamlı öksürük, koku kaybı, tat kaybı olarak belirtilirken, Mu ve Delta varyantlara yakalanan kişilerde görülen semptomların tam listesi ise; baş ağrısı, olağandışı yorgunluk, boğaz ağrısı, bilinçte bulanıklık, deri döküntüsü, ağız veya dilde meydana gelen değişiklikler, kırmızı ve ağrılı parmaklar veya ayak parmakları, nefes darlığı, göğüs ağrıları ve son olarak kas ağrıları olarak belirtildi.

Bakmadan Geçme