'Daha Büyük Deprem Bekliyoruz!'

Malatya Pütürge olan 5.2'lik depremin ardından açıklamalarda bulunan Fırat Üniversitesi eski Rektörü, Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Feyzi Bingöl, 'Bu depremlerin devamı gelecek kaldı ki bu büyüklükteki depremden daha büyüğünü bekliyoruz. Malatya Pütürge ile Kahramanmaraş arasındaki bölgede 6.5 ile 6.7 arasında bir deprem olacak' dedi.

'Daha Büyük Deprem Bekliyoruz!'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Malatya Pütürge’de bugün 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

AFAD, depremin 7 kilometre derinlikte gerçekleştiğini duyurdu. Depremin çevre illerden de hissedildi.

"Elazığ Depremi Bölgedeki Enerjiyi Artırdı"

Bölgede korkuya neden olan depremin ardından SÖözcü Gazetesine  konuşan Fırat Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl, Malatya Pötürge ile Kahramanmaraş bölgesi arasındaki alanda 6'nın üzerinde deprem beklediklerini söyledi.

Bunun için bir zaman veremediklerini söyleyen Prof. Dr. Bingöl, şunları kaydetti:

24 Ocak'ta 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Bu deprem Sivrice merkezli olmuştu o zaman şunu söylemiştik; bundan sonra meydana gelecek büyük depremler artık Sivrice civarında değil daha güneybatı ya da daha batı da meydana gelecek.

Bu depremlerde Malatya ile Kahramanmaraş arasında olacak. Nedeni ise Elazığ'da meydana gelen deprem o bölgedeki enerjiyi arttırdı.

"Daha Büyük Deprem Bekliyoruz"

"Dolayısıyla Malatya Pütürge bölgesi ve Kahramanmaraş'a doğru olan bölgede Doğu Anadolu fayının hareket ettiğini ifade etmiştik Bugünkü depremde o hareketin sonucunda meydana gelen bir depremdir. 

Bu depremlerin devamı gelecek kaldı ki bu büyüklükteki depremden daha büyüğünü bekliyoruz. Malatya Pütürge ile Kahramanmaraş arasındaki bölgede 6.5 ile 6.7 arasında bir deprem olacak ancak bu konuda herhangi bir zaman veremiyoruz."