Elazığ'a Gelen İyileşiyor

'Konjenital (Doğuştan) Diyafragma Hernisi' tespit edilen bebek Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Elazığ'a Gelen İyileşiyor

Solunum sıkıntısı şikâyetiyle Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne sevk edilen Bebek S.’ye yapılan tetkiklerin ardından  “Konjenital (Doğuştan) Diyafragma Hernisi” tespit edildi.  Bundan dolayı bağırsakları göğüs boşluğuna dolan bebek yapılan başarılı ameliyatla sağlığına kavuştu.

"HASTAMIZIN DURUMU ŞUAN İYİ"
“Konjenital (Doğuştan) Diyafragma Hernisi’nin yaklaşık 2 ile 5 bin doğumda bir görüldüğünü ifade eden Op. Dr.Fikret Ersöz, “Yaklaşık 5 gün önce hastanemize Erzincan'dan bir telefon geldi. Bir bebek doğduğunu, bebeğin solunum sıkıntısı olduğunu, akciğerlerinde çekilmeler olduğu söylendi. Çektikleri filmlerden ve yaptıkları tetkiklerde doğuştan konjenital diyafragma hernisi tanımlandığı bize bildirildi. Tabii biz hastayı kabul ettik. Hasta bize geldikten sonra 2 gün boyunca hastanede uyuttuk. Çünkü böyle hastalarda hastaların bir 48 saat uyutmak gerekiyor. Daha sonra değerli arkadaşım Doktor İbrahim Akdeniz ile birlikte hastamızı iki gün önce ameliyat ettik. Şimdi diyafragma hernisi şöyle bir şey; yaklaşık 2 ile 5 bin doğumda bir görülüyor. Diyafragma zarı dediğimiz karın boşluğu ile göğüs boşluğunu birbirinden ayıran bir zar var. Bu durumlarda özellikle sol tarafta zarın bir kısmı ya da komple olmuyor. Ya da orada bir delik oluyor. Dolayısıyla karın boşluğunda olması gereken organlar;  bağırsaklar, dalak, mide, karaciğer,  kalın bağırsaklar bunlar göğüs boşluğunda oluşabiliyor. Bizim hastamızda bağırsakların hemen hemen %90'ı göğüs boşluğunda idi. Bu durum akciğerin gelişmesine engel oluyor. Tabii göğüs boşluğunu bu organlar karın içinde bulunması gereken organlar doldurduğu için akciğerimiz normalden çok küçük olarak gelişiyor. Bu da ileride hastanın yaşamını tehdit ediyor. Tabii bizim hastamızda akciğer hemen hemen yarısı kadar gelişmişti. Şu anda hastamız yoğun bakımda takip ediliyor. Genel durumu iyi, gayet iyi bakılıyor. Konjenital diyafragma hernisi cerrahisi gerçekten bir ekip işi. Hastanemizde yenidoğan yoğun bakım, anestezi ve ameliyat ekibimiz gerçekten bu konuda deneyimli kişiler. Değerli kardeşim İbrahim Bey ile birlikte yaptık bu ameliyatı. Hastamızın şu an genel durumu iyi. İnşallah 4-5 gün sonra besleyeceğiz. Besledikten sonra taburculuğunu düşüneceğiz.” Dedi.