Elazığ Cezaevinden Toplam Kaç Tahliye Gerçekleştirilecek

İnfaz düzenlemesine ilişkin kanun yürürlüğe girmesi ile cezaevlerinden tahliyeler başladı. Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan edilen bilgiye göre Elazığ cezaevinden de toplam 839 kişinin tahliyesinin gerçekleştirilecek.

Elazığ Cezaevinden Toplam Kaç Tahliye Gerçekleştirilecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilen, "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından cezaevlerinden tahliyeler başladı. Alınan bilgiye göre, kapalı ceza infaz kurumlarından tahmini 15 bin, açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 30 bin kişinin tahliye edilmesi bekleniyor. Yeni tip korona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında da açık ceza infaz kurumlarındaki yaklaşık 45 bin kişinin izne ayrılması planlanıyor. Böylelikle kanundan tahmini 90 bin kişinin yararlanacağı öngörülüyor.


ELAZIĞ CEZAEVİNDE TOPLAM 839 MAHKUM YARARLANDI

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan edinilen bilgilere göre; Elazığ’da da 38 kişinin tahliyesi gerçekleştirilecek, 98 mahkum da denetim serbestliğinden yararlanacak. 703 kişi de 31 Mayıs tarihine kadar izinli sayılacak. Koronavirüs nedeniyle açık ceza infaz kurumlarından izne ayrılanların izin belgesi, 31 Mayıs'a kadar geçerli olacak. Adalet Bakanlığı, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda ceza infaz kurumlarında alınacak koronavirüs tedbirleri kapsamında bu izin süresini iki defa daha uzatabilecek. Yayımlanan kararnameden Elazığ Cezaevinde toplam 839 mahkum yaralandı. Ayrıca 107 kişi de kapalı cezaevinden açık cezaevine alınacak.


ALINAN TEDBİRLER ŞÖYLE

Adalet Bakanlığının, sayıları 90 bini bulan hükümlülerle ilgili de tedbirler aldı.

Alınan tedbirler kapsamında,

- Tahliye edilecek ve izne ayrılacak olan hükümlüler, koronavirüsle ilgili bilgilendirilecek, maske ve eldiven takarak ceza infaz kurumundan ayrılacak.

- Hükümlülere, koronavirüs tedbirlerini anlatan Sağlık Bakanlığı broşürleri verilecek.

- Kolluk kuvvetleri, çıkışlarda izdiham yaşanmaması için gerekli tedbirleri alacak.

- Cezaevinden çıkacakların yakınlarının neden olacağı kalabalığı engellemek amacıyla hükümlüler ceza infaz kurumundan otobüs ve minibüslerle gidecekleri yerlere bırakılacak.

- İl içine gidecekler, belli merkezlere bırakılacak. İl dışına gidecekler, ya otobüs terminallerine ya da gidecekleri illere bırakılacak. Hükümlüler ulaşım ücretlerini kendileri karşılayacak. - Koronavirüs tedbirleri kapsamında iller arası seyahatler izne bağlı olduğu için tahliye edilen ve izne ayrılan hükümlülerin seyahat belgeleri, ceza infaz kurumları içerisinde verilecek

 - Koronavirüs testleri pozitif çıkan ve tedavileri devam eden sınırlı sayıdaki hükümlü, sağlık kurumlarına teslim edilecek.