Elazığ'da Deprem Paneli

Yerel Yayıncılar Birliği Derneği Elazığ Şubesi tarafından ilimizde 'Deprem riskiyle yüzleşmek, bilinçli toplum, güvenli gelecek' konulu panel düzenlendi.

Elazığ'da Deprem Paneli

24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin 4. yıldönümünde Yerel Yayıncılar Birliği Derneği Elazığ Şubesi tarafından "Deprem Riskiyle Yüzleşmek, Bilinçli Toplum, Güvenli Gelecek" konulu bir panel düzenlendi.

PROGRAMA İLGİ BÜYÜKTÜ
Panele Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Fırat Üniversitesi (FÜ) eski rektörü Prof. Dr. Fevzi Bingöl, FÜ Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy, Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Avukat Osman Avcıl, Elazığ Medya, İnternet Yayıncıları ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erhan Bahçeci, Yerel Yayıncılar Birliği Derneği Elazığ Şube Başkanı Ümit Albayrak, akademisyenler, kentsel dönüşüm uzmanları, müteahhitler, inşaat sektörü çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Elazığ'da Deprem Paneli

"DEPREM GERÇEĞİNİ UNUTMAMALIYIZ"
Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Yerel Yayıncılar Birliği Derneği Elazığ Şube Başkanı Ümit Albayrak, depremde hayatını kaybedenleri rahmetle andıklarını belirterek; "inşallah böylesi felaketlerle bir daha karşılaşmayız. Ama şu gerçeği de unutmamalıyız ki bölgemiz ve ülkemiz bir deprem bölgesi. Bizlerde bu felaketlere karşı hem yerel yönetimler hemde stk'lar olarak önlemlerimi almalı ve vatandaşlarımızı bilinçlendirmeliyiz." dedi. 

MODERATÖRLÜĞÜ PROF. DR. BİNGÖL YAPTI
Fırat Üniversitesi (FÜ) eski rektörü Prof. Dr. Fevzi Bingöl moderatörlüğünde gerçekleşen panelde katılımcılar tarafından  deprem gerçeği, Elazığ ve çevre illerdeki deprem riskleri analiz edilirken, deprem öncesi alınacak tedbirler ve kentsel dönüşüm süreci masaya yatırıldı.

BİNGÖL KARIOVA'YA DİKKAT!
Elazığ depreminin 4’üncü yıl dönümünde düzenlenen "Deprem riskiyle yüzleşmek, bilinçli toplum, güvenli gelecek" paneline katılan deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ise yaptığı konuşmada, “Türkiye’de hiçbir yerde deprem olmazsa mutlaka Bingöl Karlıova’da olur. Bunun nedeni, iki tane ana kırığın çatağında olmasıdır. Bunlardan bir tanesi Doğu Anadolu kırığı diğeri ise Kuzey Anadolu kırığıdır. Bunların ikisi de etkin kırıklar. Kuzeyde, Kuzey Anadolu kırığı 8’e kadar deprem üretebiliyor” dedi.

Bölgedeki deprem hareketliliğine dikkat çeken jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, ''Türkiye’de hiçbir yerde deprem olmasa mutlaka Bingöl Karlıova’da olur. Bunun ana nedeni iki tane ana kırığın çatağında olmasıdır. Bunlardan bir tanesi Doğu Anadolu Kırığı diğeri ise Kuzey Anadolu kırığıdır. Bunların ikisi de etkin kırıklar. Kuzeyde, Kuzey Anadolu kırığı 8’e kadar deprem üretebiliyor. Doğu Anadolu kırığı kendini bu sene biraz daha öğretti. Onun bu kadar büyük deprem üreteceğini bilemiyorduk. Kahramanmaraş’ta olabilecek en büyük depremin 6 bekliyordum ama yaklaşık 7.8 enerji boşalttı. Doğu Anadolu kırığının devinimini yakın olarak izleniyor. Karlıova’dan Türkoğlu’na kadar genellikle gerginlik biriktirme hızı fazla. Bunun nedeni, Kahramanmaraş’tan kuzeye Bingöl Türkoğlu’na doğru geldikçe Anadolu levhasının üzerindeki baskı oranı artıyor. Dolayısıyla burası daha çok geriliyor. Daha çok gerildiği için küçüklü büyüklü depremleri hep yapıyor. Ancak Doğu Anadolu kırığı, parçalar halinde yaklaşık boyu 580 kilometre olması ve parça büyüklükleri bizim kestirimimizi etkiliyor” dedi.

Elazığ'da Deprem Paneli