Elazığ TSO'nun Noter Talebi Bakanlıkça Olumlu Karşılandı

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Adalet Bakanlığı nezdindeki girişimleri olumlu karşılanarak Elazığ'a yeni Noter açılması talebi onaylandı…

Elazığ TSO'nun Noter Talebi Bakanlıkça Olumlu Karşılandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Adalet Bakanlığı nezdindeki girişimleri olumlu karşılanarak Elazığ’a yeni Noter açılması talebi onaylandı…

Adalet Bakanlığımıza ve Emeği Geçenlere Teşekkür Ediyorum
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ TSO’nun talebini olumlu karşılayan Adalet Bakanlığına ve konuyu takip eden Elazığ Milletvekili Metin Bulut’a teşekkür etti.
Arslan açıklamasında, “Üyelerimizin talebi doğrultusunda Adalet Bakanlığı’na yapmış olduğumuz müracaat ve konunun takip edilerek sonuçlandırılması için TOBB ve İlimiz Milletvekili Sayın Metin Bulut’a vermiş olduğumuz bilgiler neticesinde girişimimiz Adalet Bakanlığınca olumlu karşılanmıştır. Sürece katkı sağlayan Sayın Vekilimiz başta olmak üzere, TOBB Yönetim Kurulumuza ve ilimiz iş dünyasının talebine sessiz kalmayarak onay veren Adalet Bakanlığımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yeni noterliğin ilimize ve iş dünyamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Yazısı
Bakanlığımıza hitaben gönderilen 22.06.2020 tarihli dilekçeniz ve konu incelendi.
Bakanlığımıza 1512 sayılı Noterlik Kanunun 3 üncü maddesi ile tanınan yetkiye dayanılarak ve Türkiye Noterler Birliği’nin mütalaası da alınarak, Ülkemiz genelinde tüm noterliklerde iş yoğunluğu ve gelir durumu itibarıyle saptanan gelişmeler göz önünde bulundurulmak suretiyle noterlik ihtisas edilmektedir.
Bu kapsamda, iş yoğunluğu ve gelir durumu da gözetilerek, bir kamu hizmeti olan noterlik hizmetinin yerinde, etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi, vatandaşların bu hizmete sorunsuz ve hızlı bir şekilde ulaşılabilmesini sağlanması amacıyla Elazığ ilimizde 2020 yılı ihdas çalışmaları kapsamında “Elazığ 5. Noterliği”nin açılmasına karar verilmiş olup, yer tespit çalışmaları devam etmektedir.