Elazığlı Fırıncılardan İlginç Yöntem!

Hava sıcaklığının gün içerisinde 40 dereceyi bulduğu Elazığ'da ise fırıncılar, serinlemek için farklı yöntemlere başvuruyor.

Elazığlı Fırıncılardan İlginç Yöntem!

Dünya genelinde etkili olan El Nino, hava sıcaklıklarında rekorlara neden oluyor. Türkiye’de de etkisini arttıran hava sıcaklığının gün içerisinde 40 dereceyi bulduğu Elazığ’da ise fırıncılar, serinlemek için farklı yöntemlere başvuruyor.

Dünya tarihinde 4 Temmuz'da en sıcak gün olarak kayda geçmesiyle birlikte Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ’da da bunaltıcı sıcaklar günlük yaşamı giderek zorlaştırıyor. Hava sıcaklığının gün içerisinde 40 dereceyi bulduğu kentte, sıcaklığa en çok maruz kalanlar ekmek fırınlarında ocak başında çalışan ustalar oluyor. İnsanlar gölgede durmakta bile zorlanırken, fırında ocak başında çalışan ustalar, hem fırının sıcaklığı hem de aşırı yaz sıcaklarıyla mücadele ediyor.

İki kat arttığı sıcakta çalışan ustalar, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için üretimlerine aralıksız devam ediyor. Yazın bol bol su tükettiklerini kaydeden ustalar, serinlemek için ise giydikleri önlükleri soğuk suda ıslatarak serinlemek için bir yönteme başvurduklarını dile getirdi.

Elazığlı Fırıncılardan İlginç Yöntem!