'Engelli Olmak Bir Tercih Değil Sonuçtur'

3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Yeniden Refah Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Erhun Karakuş, 'Engelli olmak tercih değil, bir sonuçtur' dedi.

'Engelli Olmak Bir Tercih Değil Sonuçtur'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yeniden Refah Partisi Elazığ İl Başkanı Avukat Erhun Kararkuş, Dünya Engellileri Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. 

Başkan Karakuş mesajında ,Yeniden Refah Partisi olarak engelliler ile senede bir gün değil her gün beraber olduklarını ve onların dertleri ile dertlendiklerini belirterek engellilerin karşılaştığı sorunları pansuman tedavilerle değil kalıcı çözümlerle çözmek gerektiğini vurguladı. 

Başkan Karakuş mesajında şu ifadelere yer verdi ;

‘Tüm dünya’daki ve Türkiye’deki engelli vatandaşlarımız için hayırlara vesile olmasını tüm kalbimizle rabbimizden niyaz ediyoruz. Türkiye nüfusunun yaklaşık 10 milyonu engelli olduğundan engelliler günü bir güne sığdırılamayacak kadar önemlidir.

Biz Yeniden Refah Partisi olarak engellilerimiz ile senede bir gün değil her gün beraberiz ve onların dertleri İle dertleniyoruz engellilerimizin karşılaştığı sorunları pansuman tedavilerle değil kalıcı çözümlerle çözmek gerekir.

Engelli olmak tercih değil, bir sonuçtur doğuştan olabileceği gibi sonradan kaza, hastalık vb. durumlarla da oluşabilir bu nedenle hepimizin birer engelli adayı olduğumuzu unutmamamız gerekiyor.

Şuan istihdama yönelik olarak engelli vatandaşlarımıza yeterince yer verilmiyor bunun en büyük göstergesi EKPSS ye 100 binden fazla işsiz engellinin girmesidir.

Pandemi sürecinde personele en çok ihtiyaç duyduğumuz sağlık çalışanlarımıza destek olmak için sağlık meslek mezunu atama bekleyen engelli vatandaşlarımızın biran önce atamalarının yapılması isabetli olacaktır.

İstihdam da kamu ve özel sektörde %3 olan engelli şartı, ülkemizde %12.5 engelli vatandaşımızın olması sebebi İle kamu ve özel ektörde engelli çalıştırma oranı adil bir şekilde güncellenerek 18 yaşını geçen ve çalışma kabiliyetine sahip olan tüm engelli vatandaşlarımızın kamu ve devlet gözetimi altında özel sektörde çalışma kapasitesine göre iş sahibi Yapılmalıdır.

Çalışanlarının %90'ı engelli personelden oluştuğu ülke ekonomisine katkı sağlayabilecek fabrikalar kurmalıyız. Bu fabrikaların öncelikle engellilerin kullandığı araç ve gereçleri üretmesi ve ihraç etmesi sağlanıp böylelikle hem engelli vatandaşımıza iş kapısı açılacak hem de engelliler ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Yasalar ile sabitlenip, sürekli orunluluk süresi uzatılan, işyerleri, okullar, alışveriş merkezleri, kamu kurumları, ibadethaneler ve konutlar engellilere uygun hale getirilmelidir.

Sağlık Kurulu raporlarında meydana gelen aksaklıkların farkındayız ve giderilmesi için rapor yönetmeliği güncellenip, tüm ihtiyaçlara cevap verecek duruma getirilip, her başvuru için ayrı ayrı rapor değil tüm ihtiyaçları karşılayan tek rapor uygulamasına acilen geçilmelidir.

Bu vesile ile tüm Engelli vatandaşlarımızı saygı sevgi ve hürmetle selamlıyoruz.’