Fatih ve Kanuni Aynı Limanda Buluştu!

Türkiye'nin ilk sondaj gemisi Fatih, Türkali- 2 kuyusundaki faaliyetlerini tamamlamasının ardından Kuzey Sakarya Gaz Sahası'ndaki çalışma öncesinde Kanuni'nin de demirli olduğu Filyos Limanı'na geldi.

Fatih ve Kanuni Aynı Limanda Buluştu!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Filyos`a 14 Kasım`da ulaşan ve burada kule montajı, deniz seyir testi, sondaj ekipmanlarının montajı ve kuyu dibi emniyet sistemi bakım işleri yürütülen Türkiye`nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni "Amasra-1" kuyusunda Fatih`in yapacağı sondajların tamamlayıcı ve bazı test işlemlerini gerçekleştirecek.

Türkali-2 kuyusundaki çalışmalarını tamamlayan Fatih de Kuzey Sakarya Gaz Sahası`nda "Amasra-1" kuyusu olarak isimlendirileceği belirtilen bölgede keşif amaçlı yapacağı sondaj çalışması öncesi Filyos Limanı`na demir attı.

İki milli sondaj gemisi, Filyos Limanı`nda bir araya geldi.

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez`in, "Hedefimiz orada önümüzdeki 5 yıl içerisinde 30 ila 40 kuyuya ulaşarak üretimi gerçekleştirmek. İlk hedefimiz 2023 yılında, inşallah Cumhuriyetimizin 100. yılında ilk gazı karaya çıkararak ulusal iletim sistemine basmak" açıklaması kentte heyecanla karşılandı.

Aynı zamanda Karadeniz doğalgazının karaya çıkartılacağı yer olan Filyos Limanı`nda, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı`nın (TPAO) çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

TPAO, deniz altından karaya ulaşacak 150 kilometre uzunluğundaki boru hattı kurulumuyla ilgili çalışmalarına başladı .

2022 yılının sonlarına doğru deniz tabanı üretim ve iletim sistemlerine ait ekipmanların serileceği öğrenilirken, 2023`te sistemin devreye alınmasının planlandığı belirtildi. Limanda TPAO`ya tahsis edilen alanda zemin etüdü çalışmalarının da başladığı öğrenildi.