Fırat Edaş Fatura Ödemesinin Nasıl Yapılacağını Açıkladı

Fırat EDAŞ vatandaşların ödemelerini nasıl yapacaklarını açıkladı.

Fırat Edaş Fatura Ödemesinin Nasıl Yapılacağını Açıkladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Fırat EDAŞ vatandaşların ödemelerini nasıl yapacaklarını açıkladı.

Fırat EDAŞ’TAN yapılan açıklama şöyle; “Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını İle mücadele kapsamında tüketicilerimize destek olmaya devam ediyoruz. Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak önceliğimiz hem sektör çalışanlarımızın hem de tüketicilerimizin sağlığının korunmasının yanında hayatlarını kolaylaştırıyoruz. Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan “Kıyasen Fatura Düzenlemesine” ve tüketicilerimizin sağlıklı enerji kullanılmasını sağlamak amacıyla yaptığımız faaliyetlere ilişkin tüketicilerimizi bilgilendirmek isteriz. 02.04.2020 tarihli EPDK Kurul Kararı gereği 30.06.2020 tarihine kadar COVID-19 salgını nedeni ile “Karantina Bölgesi İlan Edilen Yerler” için uygulamaya alınan “Kıyasen Fatura Düzenlemesi” çerçevesinde, okuması yapılamayan tüketiciler için okuma yapıldığı tarihte düzeltme/mahsuplaşma işlemi yapılmak üzere geçmiş dönem tüketimleri dikkate alınarak fatura oluşturulmaktadır. Mahsuplaşma işlemi sonucunda tüketicinin alacağı oluşması halinde bir defada geri ödemesi gerçekleştirilecektir.

Tüketiciye borç oluşması halinde ise sayacın okunamadığı fatura dönemi kadar taksitlendirme yapılacaktır. Faturalandırma, mevsimsellik de dikkate alınarak; tüketicinin son iki yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden yapılacaktır. Tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması halinde ise emsal tüketim veya tüketici beyanına göre kıyasen faturalandırılacaktır. Karantina veya sosyal mesafe kararı alınmayan yerlerde normal sayaç okumalarına devam edilmektedir. Tüketicilerimizin gerçek fatura değerlerinin oluşabilmesi için Sayaç tüketim değerlerinin www.firatedas.com.tr internet sitemizdeki talep şikayet sayfamıza ya da ‘0530 695 10 90 numaralı WhatsApp Tüketici Hattı’mızdan paylaşılması durumunda faturalandırma işlemi yapılacaktır. Faturalar SMS, eposta gibi tüketicilerin iletişim adreslerine gönderilecektir. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile faaliyetlerini geçici süreyle durduran ticarethanelere kıyasen fatura düzenlenmediğini belirtmek isteriz. Tüketimin olmadığı meskenlerde kıyasen bir fatura çıkartılmayacak olup, tüketimi olmayan ve kapalı olan yerlere fatura düzenlenmemektedir.

“Aileniz Size, Enerjiniz Bize Emanet” anlayışını şirketimizin sloganı haline getirdik. Bu süreçte sizlerin evde kalarak bu günleri sorunsuz atlatmanız en büyük dileğimizdir. Bu nedenle enerjisiz kalmamanız için planladığımız yatırımlarımızdan ve bakım faaliyetlerimizden kaynaklı planlı kesintilerimizi yapmıyoruz. Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını ile mücadelemiz kapsamında tüketicilerimize destek olmaya devam edeceğimizin altını çizerken bu günleri hep birlikte aşacağımıza inanıyoruz.