Gastronomi Çalıştayında Elazığ Mutfağı Masaya Yatırıldı

Elazığ Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği tarafından düzenlenen Gastronomi Çalıştayında, tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve her dönemden kültürün yer aldığı Elazığ'ın mutfağı masaya yatırıldı.

Gastronomi Çalıştayında Elazığ Mutfağı Masaya Yatırıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Elazığ Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği tarafından "Gastronomi Çalıştayı" düzenlendi.

Zengin bir medeniyete beşiklik yapmış olan  Elazığ’ın mutfağıyla da bilinmesi amacıyla düzenlenen çalıştaya il dışından da çok sayıda davetli katıldı.

Başkan Seyran; "Elazığ Mutfağı Zengin Bir Mutfaktır"

Elazığ Gastronomi  Kültür ve turizm Derneği Başkanı Harun Seyran, “Elazığ mutfağı kendine has çeşitliliği ve dünyada eşine az rastlanan lezzetleri barındıran çok zengin bir mutfaktır. Bu değerini koruyarak insanlara sunulması ve gelecek nesillere aktarımını sağlamak için Gastronomi Kültür Ve Turizm Derneği olarak Türkiye’de Elazığ yemeklerini anlatmak istedik” ifadelerini kullandı.

Müdür Demirbağ; "Gastronomimiz Hak Ettiği Yere Kavuşacaktır"

Elazığ Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirbağ, “Bu bizim önemli bir değerimiz ama ülkemizde veya uluslararası alanda pazara sunamadığımız çok önemli bir değerimiz ve varlığımız. Ama bundan sonra hem iş sektöründen yani müteşebbislerimizin bakış açılarının değişmesi, bu tip faaliyetlerin yoğun olması bizi ümitlendiriyor, bu manada inşallah bundan sonraki süreçte gastronomimiz hak ettiği değeri, yeri ülke içerisinde ve uluslararası anlamda bulacaktır” şeklinde konuştu.

Başkan Erdem; " Yemek Kültürümüz Türkiye'de En Çok Ön Sırada"

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cemil Erdem, “Elazığ’ın yemek kültürü, Türkiye’de çok ön sıralarda olan bir ilimiz. Ben Türkiye’de ikinci il diye tahmin ediyorum Elazığ yemek kültürünün. Çok fazla yemek kültürümüz var. Hepsini yazmışlar, kitap haline getirmişler. Bu da bizleri sevindiriyor, mutlu ediyor. Ancak ben inanın ki bir eksiklik görüyorum. Bu önemli toplantıda çok önemsediğimiz toplantıda başta Elazığ’ın siyasetçileri, hepsi Valimiz, Belediye Başkan’ımızın buralarda olmalarını çok arzu ederdik. Bu yemek kültürünü sadece Elazığlılar değil, Türkiye’nin her tarafında tanıtmak için gayret ve çaba göstermemiz lazım” dedi.

Başkan Özeren; "Şehrimizin Kültürel Zenginliğini Kaybetmemesi İçin Bu Değerlerimize Sahip Çıkılmalıdır"

MÜSİAD Başkanı Mehmet Özeren, “Elazığ 4 bin yıllık kadim tarihi olan bir şehrimiz. Kültür bakımından biraz önce de değerli başkanımın söylediği gibi hakikatten Türkiye’de zenginlik bakımından ikinci sırada olan bir ilimiz. Bu tarihin, bu değerlerin kaybolmaması lazım. Kaybolmaması içinde bu değerlere bizlerin, hepimizin sahip çıkması lazım. Çünkü bu değerleri gelecek nesillere kaybetmeden aktarmamız lazım” diye konuştu.

Başkan Yıldız; "Amacımız Yemek Kültürümüzü Daha İleri Seviyelere Çıkarmak"

Fırıncılar Odası Başkanı İlhan Yıldız, “Komşu illerimize baktığımızda yemek kültürü ve gastronomi alanında çalışmaları ve yemek kültürü daha az olan illerimiz reklamlarını daha çok yapmakta. Amacımız; yemek kültürümüzü, gastronomi kültürümüzü ve eğitimimizle çok önde olan bir iliz. Amacımız bunları daha çok ileri bir seviyeye taşımak” diye ifade etti.