Gurbetteki Gakgoşlar İftarda Buluştu

Almanya'nın Wiesbaden kentinde bulunan Avrupa Elazığlılar Derneği (AED) Hofheim am Taunus kasabasında bir iftar yemeği verdi.

Gurbetteki Gakgoşlar İftarda Buluştu

Almanya'da bulunan Avrupa Elazığlılar Derneği iftar yemeği verdi. İftar yemeğine Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tuncer başta olmak üzere birçok davetli katıldı. 

"SEVGİ DOLU İLİŞKİLER KURMAYI ÖĞRENİYORUZ"
Programda konuşan Avrupa Elazığlılar Derneği Genel Başkanı Dr.Ahmet Yılmaz; " Oruç, nefsimizi kontrol etmeyi, sabrı öğrenmeyi ve yardımlaşmayı sıklıkla hatırlamamızı sağlar. Bu ayda, birlikte oruç tutarak dayanışmayı, birbirimize yardım etmeyi ve sevgi dolu ilişkiler kurmayı öğreniyoruz. Bir araya gelişimizle, toplum olarak sahip olduğumuz sosyal bağları güçlendirir, dayanışma duygularımızı pekiştiririz. Hemşehri kimliğimizin yanısıra parçası olduğumuz toplumla birlikte hareket etmemiz, karşılıklı sevgi ve saygıyla bir arada olmamız güçlü toplumlar inşa etmemizde ve daha barışçıl bir dünyaya doğru ilerlememizde önemli bir adımdır. İftar sofrasında bir araya gelen her bir birey, kendi benliğini aşarak toplumla bütünleşmeyi, karşılıklı sevgi ve saygıyla bir arada olmayı öğrenir. Çünkü ortak değerler etrafında bir araya gelmek, bireysel farklılıkları zenginlik olarak görmek, toplumsal dayanışma ve adalet duygusunu güçlendirmek felsefenin temel öğretilerindendir’" dedi.

Avrupa Elazığlılar İftarında Birlik Mesajları

"GURBETİN İÇİNDE BİZLERİ MEMLEKETTE HİSSETTİRDİNİZ"
Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tuncer ise yaptığı konuşmada hemşehri derneklerinin öneminden bahsederek; "gurbetin içinde bizleri memlekette hissetirdiniz. Hemşehri derneklerinin önemini çok iyi biliyorum. Çünkü yurtdışındaki ve gurbetteki insanımızın birbiriyle beraber olma, bir olma hemhal olma en güzel ortamları sağlıyor hemşehri dernekleri. Toplumsal dayanışmamızı artıran bir yapısı vardır. AED Derneğinin çalışmalarına, gayretlerine yakinen şahidim. Toplumun birlik ve beraberliğin pekişmesi için omuzlarımıza yüklenen çok fazla yük var.Bilhassa buradaki sosyal ve siyasal hayata katılım çok önemli. Önümüzde Avrup Parlamentosu seçimleri var. Türk kökenli vatandaşlarımızın siyasete katılımı önemli. Gazze’de dünyanın seyrettiği maalesef insani bir kriz yaşanıyor. Bu konuda yine ülkemiz hem kendi gücünün dahi üstünde Cumhurbaşkanımız önderliğinde lider rolünü devam ediyor. Lütfen depremzeleri unutmayın. Önemli bir konumuz dilimiz. Dilimizi kaybettiğimizde onun bütün kültürümüzün bütün lehçelerimizi kaybettiğinin anlamına geldiğini çok iyi görmemiz lazım. Bu gecede emeği geçen bütün dostlarımıza teşekkür ediyorum" dedi. 

Avrupa Elazığlılar İftarında Birlik Mesajları