İşte Adım Adım Başvuru

Devletten milyonlarca kişiye kira ve gıda yardımları yapılıyor. Daha önce SYDV'lere yapılan başvurular , korona nedeniyle internet üzerinden yapılıyor.

İşte Adım Adım Başvuru
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İhtiyaç sahiplerini ilgilendiren önemli açıklama. Yapılan açıklamada , ihtiyaç sahiplerine devlet tarafından gıda ve hijyen malzemesi yardımı yapıldığı bildirilirken , ihtiyaç sahiplerine kira yardımlarının da yapıldığı açıklandı. 

İnternet üzerinden yapılan gıda ve kira yardımına kısa süre içined yoğun şekilde başvuru yapılırken , başvurusunu henüz yapmayan vatandaşlara da başvuru uyarııs geldi.

GIDA YARDIMLARI

Devlet , Açık Kapı sistemi aracılığıyla milyonlarca kişiye gıda yardımları yapıyor. SYDV 'ler aracılığıyla yapılan gıda yardımları , düzenli şekilde yapılıyor. İhtiyaç sahibi ailelere tek seferlik 700 TL değerinde   ya da aylık düzenli olarak gıda yardımları yapılıyor. Gıda yardımı alabilmek için ailenin ihtiyaç sahibi olması gerekmektedir. Bu duruma ise ilçe SYDV 'ler bakıyor. 

İçişleri Bakanlığı tarafından açılan Açık Kapı sistemi üzerinden başvurunuzu yaparak gıda yardımı alabilirsiniz. Açık Kapı sisteminden sağlanan uygulamalar şu şekilde:

3294 sayılı Kanun hükümleri doğrultusunda,

-sosyal yardım ve proje destek programlarından faydalanmak,

-Genel Sağlık Sigortası uygulaması kapsamında gelir testi yaptırmak,

-2622 sayılı Kanun uyarınca verilen aylıklardan faydalanmak,

-yabancılara yönelik sosyal uyum yardım programından yararlanmak,

-ihtiyaç doğduğunda diğer sosyal hizmet ve kamu hizmetlerine yönlendirilmek ve takibinin yapılmasını sağlamak için,

Açık Kapı başvurusu ise şu şekilde yapılıyor:

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-acik-kapi-basvurusu-ve-takibi

Yukarıdaki e Devlet linkine tıklayın. Açılan sayfada KİMLİĞİMİ DOĞRULA kısmına tıklayın ve E Devle tşifrenizle giriş yapın.

Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda sağ üst tarafta bulunan YENİ BAŞVURU linkine tıklayın. 

Daha sonra bir form karşınıza çıkacak. Bu formun altında bulunan kısımda onaylama kutucuğuna tıklayıp devam edin. Açık Kapı başvuru formu karşınıza çıkacaktır. Bu formu eksiksiz şekilde doldurun ve başvurunuzu yapın.

Başvuru sornası değerlendirme aşaması olacak. Değerlendirmeler kişi ve hane bazlı yapılıp başvuru sahibinin ihtiyaç sahibi olup olmadığı araştırılacak.

KİRA YARDIMI 

e Devlet üzerinden 960 TL 'ye kadar kira yardımı da yapılmaktadır. Kirada oturan ve korona nedeniyle kirasını ödeyemeyen, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlar, kira yardımına başvuru yaparak bu yardımı alabilir.

Kira yardımı başvurusu yapacakların aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir:

Kira yardımı alacak kişinin;

- Düzenli bir işinin olmaması gerekmektedir,

- Sigortalı bir işte çalışmıyor olması  gerekmektedir,

- Gelir testi yapılacak hanenin , toplam gelirinin yoksulluk sınırı altında olması,

- SGK 'dan herhangi bir maaş almıyor olmak (Emeklilik, dul, yetim aylığı vb)

- Üzerine kayıtlı bir gayrımenkul , araç ya da taşınmaz olmaması,

https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971

Kira yardımı başvurusu yapabilmek için yukarıdaki linke tıklayın. Açılan sayfada , belirtilen adımları takip ederek kira yardımı başvurunuzu yapabilirsiniz.