İşte Elazığ'da Aşılanan Kişi Sayısı!

Aşı haritası erişime açıldı. Türkiye'nin 81 ilinde aşılama çalışmalarının başlamasıyla birlikte vatandaşlar kaç kişinin aşı olduğunu merak ediyor. Bu kapsamda Elazığ'da 1 Şubat 2021 tarihi itibariyle kaç kişi koronavirüs aşısı oldu?

İşte Elazığ'da Aşılanan Kişi Sayısı!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye’de aşılama çalışmaları başladı.

Hekim ve sağlık çalışanlarının aşılanmasının ardından yaşlı ve engelli bireylerin aşılamaları da devam ediyor. Covid-19 aşısı uygulaması Türkiye'de olduğu gibi Elazığ’da da hızla devam ediyor. Elazığ’da kaç kişinin koronavirüs aşısı olduğu ise kamuoyunda merak konusu oldu. Sağlık Bakanlığı Elazığ ile ilgili verileri sayfasında paylaştı.

47 BİN 201 KİŞİ AŞI OLDU
Sağlık Bakanlığı’nın sayfasından paylaşılan bilgilere göre Elazığ’da 19 Şubat 2021 tarihi itibariyle toplam 47 bin 201 koronavirüs aşısı oldu. Bu rakamlardan birinci doz uygulanan kişi sayısı 38 bin 947, ikinci doz uygulanan kişi sayısı ise 8 bin 254 olduğu öğrenildi. Türkiye genelinde ise toplam yapılan aşı sayısı 6 Milyon 156 bin 633 oldu.
COVİD 19 AŞISI KİMLERE UYGULANACAK?
Birinci aşamada sağlık kurumlarında çalışanlar aşılandı. Ardından yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde çalışanlar aşılanıyor. Sonrasında 65 yaş üstü bireyler aşılanacak.

COVİD 19 AŞISI YAN ETKİLERİ
Bugüne kadar COVID-19 aşılarına yönelik gerek yürütülen klinik çalışmalarda gerekse mevcut aşı uygulamalarında ciddi yan etkilere rastlanmamıştır. Aşılama sonrasında görülen yan etkiler sıklıkla hafiftir. Bunlar; yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkilerdir. Ancak nadir de olsa alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmeden aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve hekime yakın zamanda aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır.

YAN ETKİLERLE KARŞILAŞILIRSA NE YAPILMALI?
Aşı sonrasında sık olarak karşılaşılabilecek durumlar ve bu hafif durumlara yönelik destekleyici yaklaşımlar şunlardır: Aşı uygulanan bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık olduğunda enjeksiyonun yapıldığı kola yüksekte olacak şekilde pozisyon verilmelidir. Soğuk uygulama yapılmalıdır. Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir. Yorgunluk hissediliyorsa istirahat edilmeli, yeterli sıvı alınmalıdır. Hafif ateş ve titreme ve/veya kas ve eklem ağrısı varsa istirahat edilmeli, yeterli sıvı alınmalıdır. Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir. Baş ağrısı varsa parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir. Kusma, ishal varsa bol sıvı alınmalıdır. Beslenme şekli ishal diyetine uygun olarak düzenlenebilir. Sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma görülüyorsa hekime başvurulmalıdır. COVID-19 aşısı uygulamasından sonra aşıyla ilişkili olabileceği düşünülen bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.