Kadim Şehir Ziyaretçilerini Ağırlıyor

Yaklaşık 7 bin yıllık tarihe sahip olan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Elazığ'ın Palu ilçesi, sezonun ilk turistlerine ev sahipliği yaptı.

Kadim Şehir Ziyaretçilerini Ağırlıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde bulunan, yaklaşık 7 bin yıllık tarihe sahip olan Elazığ’ın Palu ilçesi, sezonun ilk ziyaretçilerini ağırladı.

Palu ziyaretçilerini ağırlıyor

Tarih boyunca Sümerler, Hurriler, Hititler, Asurlular, Urartular, Persler, Romalılar, Sasaniler, Bizanslılar, Emeviler, Abbasiler, Artuklular, Selçuklular, Moğollar, Dulkadir Beyliği ve Osmanlı Devleti gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan Palu’ya birçok ilden turist geliyor. Ziyaretçiler özellikle Palu Kalesi’ne çıkarak Murat Nehri ile birleşen ilçenin doğal güzelliğini hem gözlemliyor hem de fotoğraflıyor.

Palu ziyaretçilerini ağırlıyor

Palu’ya ilk defa geldiğini dile getiren Mahsum Celayir, "Palu’ya giriş yaptık. Bugün ve yarın arkadaşlarımızla birlikte bol bol gezip ondan sonra gözlemleyeceğiz. Biz Bingöl’den 12 kişilik dağcı ekibi olarak buraya geldik. 2 bin 600 rakımlı Akdağ’a çıkacağız. İleride de kamp yapacağız. Oraya gitmeden önce kaleyi görmek istedik. Şu an kalede bir gezi yapıyoruz" dedi.

Palu ziyaretçilerini ağırlıyor

Malatya’dan arkadaşlarıyla birlikte Palu ilçesini ziyaret etmeye gelen Abdullah Atmaca, "Palu’ya ilk defa geldim. Tarihi yerlerini daha önceden duymuştuk ama gelme imkanımız olmamıştı.

Palu ziyaretçilerini ağırlıyor

Gerçekten güzel yerler var. Murat Köprüsü, Palu Kalesi ile küçük ve şirin bir Anadolu ilçesi. Gezilip görülmeye değer bir yer" şeklinde konuştu.

Vatandaşlardan Hakan Demir, "Şu anda bulunduğumuz mekan tarihi Palu Kalesi. Benim buraya ilk gelişim ama hayran olmamak elde değil. Alt tarafta Muş’tan beri akıp gelen Murat Nehri var. Arkamdaki ilçe merkezi ve harika bir doğa manzarası var. Ziyaretçiler, vatandaşlar kaleyi ziyaret ediyorlar" diye konuştu.

Palu ziyaretçilerini ağırlıyor