Kılıçdaroğlu, Erken Seçim Çağrısı Yaptı!

CHP Merkez Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında basına kapalı olarak toplandı. CHP, Cumhurbaşkanlığı kararının iptali için 'idari karar' olduğu gerekçesiyle Danıştay'a gidecek.

Kılıçdaroğlu, Erken Seçim Çağrısı Yaptı!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

CHP, Cumhurbaşkanlığı kararının iptali için 'idari karar' olduğu gerekçesiyle Danıştay’a gidecek.

İhtiyaç duyulan 'taraf olma' şartı ise partinin kadın kolları ve Türkiye’deki tüm kadın sivil toplum örgütleri ile birlikte sağlanacak. 

MYK’ye bilgi veren hukukçu kurmaylar da toplantıda, yayımlanan kararın 'Milletlerarası antlaşmalar kanun hükmündedir' ifadesinin yer aldığı anayasanın 90/5. maddesine aykırı olduğunu anlattı. İdari hukuktaki 'usulde paralellik' ilkesine göre, 'yasalar Cumhurbaşkanlığı kararı ile değiştirilemiyor'.

CHP’nin hukukçu MYK üyeleri de Erdoğan’ın kararında sözleşmeyle ilgili aldığı kararı dayandırdığı, 9 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin üçüncü maddesinde yer alan ifadenin de anayasaya aykırı olduğu yönünde görüş bildirdi.

Buna göre, MYK’de, 'Cumhurbaşkanı’nın bir kararnameye dayanarak uluslararası bir sözleşmeyi feshetmesi, yasal ve hukuki olmayan bir süreci başlatmıştır' görüşünde birleşildi.

Karar yok hükmünde

CHP liderinin ayrıca şu ifadeleri kullandığı bildirildi:

“Bundan sonra Türkiye’de şiddete maruz kalan, istismara uğrayan ve öldürülen tüm kadın ve çocukların birinci derecede sorumlusu Erdoğan’dır. Millet iradesini yok saymıştır, anayasa ve kanunlara aykırı davranmıştır. Bu kararı yok hükmündedir. Cumhurbaşkanlığı bu yetkide ısrar ederse, örneğin Lozan Antlaşması’nı da iptal edebilir. Ülke olarak tek kişiye neyin teslim edildiğini konuşuyor olmalıyız. Cumhurbaşkanı’nın bakanlarıyla birlikte ülkeyi yönetemediği çok aşikâr. Türkiye’yi bir an önce erken seçime götürmesi gerekiyor.”