Kısıtlama Kalkınca Harput, Ziyaretçi Akınına Uğradı

Orta risk grubunda yer alan Elazığ'da hafta sonu kısıtlamasının kaldırılmasıyla birlikte UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'nde yer alan 4 bin yıllık geçmişe sahip Harput Mahallesi tekrar misafirlerini ağırlamaya başladı.

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Kısıtlama Kalkınca Harput, Ziyaretçi Akınına Uğradı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yeni normalleşme süreci kapsamında orta risk grubunda bulunan Elazığ’da da 65 yaş üstü ve 20 yaş altı ile hafta sonu dışarı çıkma kısıtlamaları kaldırıldı. Aylar sonra rahat rahat dışarı çıkabilen aileler, hafta sonu şehir kalabalığından uzaklaşarak tarihi Harput Mahallesi'ne gitmeyi tercih etti.

Özellikle çevre iller başta olmak üzere her yıl binlerce kişinin uğrak mekanı olan UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde yer alan mahallede, havanın güzel olmasıyla birlikte araç ve yaya yoğunluğu oluştu. Tarihi yerleri ve kenti kuş bakışı gören alanları gezen vatandaşlar, hem aileleri ile güzel vakit geçirdi hem de temiz havanın keyfini çıkardı.

Röportaj veren vatandaşlar sözlerinde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının kalkması hakkında duygularını belirtti. Bu durumdan mutluluk duyduklarını ve yasakların tekrar geri gelmemesi için sosyal mesafeye, hijyene dikkat ettiklerini ve dikkat edilmesi gerektiğini söylediler.