Milletvekili Erol Uyardı!

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, TBMM'de gündem dışı söz alarak Erzincan İliç'de yaşanan heyelan felaketinin bir benzerinin Maden'de yaşanabileceğini ve önlem alınması gerektiğini söyledi.

Milletvekili Erol Uyardı!

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünde gündem dışı söz alarak Maden İlçesinde yer alan Bakır İşletmesinin moloz döküm faaliyetlerine dair açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Erol, Elazığ’ın Maden ilçesinde bakır madeninden çıkartılan molozların yerleşim yerine dökülmesinden dolayı, bölgede bir heyelan riski olduğunu ifade ederek: “Biz CHP grubundan milletvekili arkadaşlarımızla da yerinde incelemeler yapmıştık. Maden'de, Maden Bakır İşletmesi çıkardığı madeni ayrıştırmasından sonraki moloz hafriyatını ilçe yerleşim merkezinin üstüne dökmektedir. Maden ilçesinin "Camikebir" denilen mahallesi var ve üstünde Maden Bakır İşletmesinin ayrıştırdığı malzeme sonrası pasası ve molozu buraya dökülmüş durumda. Şimdi risk şu, bu mahalle Cumhurbaşkanı kararıyla riskli alan ilan edildi. Yani burada bir heyelan riski var ve yaşanan bir heyelan var. Alttaki köprü doğal, bizim orada bir tarihi köprümüz vardı ve köprüde de patlamalar oldu. İlçenin girişiyle ilgili de yeni bir planlama yapıldı. Şimdi burayla ilgili eğer tedbir alınmazsa hem bu mahallenin, hem de orada yaşayan insanların yaşam riskleri var. Ayrıca buranın bir özelliği daha var. Burası Diyarbakır, Elazığ ana arter kara yolu üzerinde olan bir bölge ve bu mahallenin altından geçen bir dere var ve derenin üstünde de Diyarbakır kara yolu ve demir yolu ağı var. Burada 10 binlerce ton moloz var ve zemine inanılmaz baskı yapıyor. Buradaki bu molozun bir heyelan oluşturması durumunda hem bir mahalle gidecek hem de Elazığ-Diyarbakır yolu belki de aylarca açılamayacak hale gelecek” dedi.

Erol, Maden’deki bakır işletmesinin Erzincan İliç’te kurulan araştırma komisyonu gündemine alınmasını talep etti.