Önemli Toplantı!

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Elazığ Ticaret Borsası, Elazığ Esna ve Sanatkarları Odaları Birliği, Elazığ Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği bünyesindeki Odalar, Elazığ'da faaliyetlerini sürdüren ekonomiyle ilgili STK'lar ile Kredi Kefalet Kooperatifleri Başkan ve temsilcilerinin katılımı ile Elazığ TSO Konferans Salonunda, 'Covid-19 Süreci İstişare ve Değerlendirme Toplantısı' yapıldı.

Önemli Toplantı!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Arslan: Hem işçi, hem işveren mağdur oldu…

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Covid-19 sürecinin hem işçiye hem de işverene zarar verdiğini vurgulayarak; “Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de neredeyse bütün sektörlerimiz, bu süreçte çok sıkıntıya girdi.

Özellikle hali hazırda borcu olan esnafımız daha büyük sıkıntı çekti.

Allah hepinizden razı olsun.

Gerek KOSGEB kaynağı, gerekse Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) kaynağıyla süreç başladığından beri hepimiz var gücümüzle mücadele ettik, etmeye de devam edeceğiz.

Esnafımızın tüm taleplerini en üst düzeye ilettik ve bire bir takiplerini yaptık.

Krediler için KGF Kanadın da yaşanan sıkıntıları çözmek için geçen hafta KGF Genel Merkezindeydim.

En kısa sürede oradaki iyileşme haberlerini de alacağız.

KOSGEB Başkanımız sağ olsun, kredi başvuru sürelerini uzatma ricamızı olumlu karşıladı ve süreç Eylül ayının son haftasına kadar uzatıldı.

İlimizin yaşamış olduğu deprem sonrası hep birlikte hazırladığımız talep dosyamızdaki enerji ile ilgili talebimizde bu hafta içinde Covid 19 süreci nedeniyle Resmi Gazete de yayınlandı.

Dolayısı ile deprem sonrası dosyamızda yer alan bazı taleplerimiz Covid 19 süreciyle bütünleşti ve çözüldü.

Covid 19 süreci bize şunu çok net gösterdi ki, deprem sonrası hazırlamış olduğumuz 14 maddenin bir çoğu Covid 19 sürecinde yasallaştı.

Demek ki, biz taleplerimizde haklı imişiz.

Ne halkımız ne de iş dünyası adına haksız bir talebimiz olmadı. Bu da dünya ile birlikte yaşamış olduğumuz kriz sürecinde ortaya çıkmış oldu.

Bugün bu salonda iş dünyamızın tüm çatı örgütlerinin yasal temsilcileri bulunuyor.

Bizler ilimiz iş dünyasının sorun ve beklentilerini en üst makamlara taşımaya ve sürekli gündemde tutmaya gayret edeceğiz.

Odamız tarafından yaşanan deprem sonrası ve içinde bulunduğumuz Haziran ayında Covid 19 ile ilgili yapmış olduğumuz iki ayrı anket çalışmasında işletmelerimizin yüzde 80’ne yakın bir diliminin öncelikli beklentisi krediye ulaşma konusu olmuştur.

Bizler bu süreçte öncelikli olarak bu konu üzerinde çok büyük bir mesai ve emek vererek önemli kazanımlar elde ettik.

Elbette tüm beklenti ve taleplerimiz karşılanmadı.

Bu noktadaki ihtiyaçların karşılanması için girişim ve çalışmalarımız devam edecek.

Sicil affı hususu, KOSGEB’in desteklemediği sektörlerin kapsama alınması, çeşitli nedenlerle kredi talepleri karşılanmayan işyerlerinin bu taleplerinin karşılanması için süreci kaldığımız yerden devam ettireceğiz.