Elazığ'ın Çehresi Şahin Başkanla Beraber Değişti

Elazığ Belediye Başkanlığına seçildiği günden bu yana hayata geçirdiği yeni projelerle Elazığ'ın çehresini değiştirmeye devam eden Başkan Şahin Şerifoğulları, seçim döneminde vaat ettiği 100 projeden 71'ini gerçekleştirerek Elazığlıların takdirini topladı...

Elazığ'ın Çehresi Şahin Başkanla Beraber Değişti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye’nin en genç ve dinamik belediye başkanlarından biri olan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Elazığ’a ve şehir halkına hizmet götürmek için durmadan, yorulmadan çalışıyor. 

Göreve geldikten sonra kentte yaşanan yıkıcı deprem ve koronavirüs salgınının yaşattığı olumsuzluklar karşısında yılmayan Başkan Şerifoğulları, vatandaşlardan aldığı destekle bir taraftan depremin ve pandeminin etkilerini bertaraf etmek için çalışırken, diğer yandan da Elazığ’ı daha ileri noktalara taşıma adına vaat ettiği projeleri  birer birer hayata geçiriyor. 

ŞEHRİN DÖRT BİR YANINA HİZMET GÖTÜRÜLDÜ
Başkan Şahin Şerifoğulları’nın seçim döneminde vaat ettiği 100 projesinden 71’i, 3 yıllık hizmet döneminde tamamlanarak Elazığ halkının hizmetine sunulurken, diğer projelerin hazırlık ve yapım süreci devam ediyor. 
Tam bir Elazığ sevdalısı olan ve kendini hizmete adayan Başkan Şerifoğulları, vizyon projelerden altyapıya, ulaşımdan çevreye, kültürden sanata, turizmden sosyal belediyeciliğe her alanda şehrin dört bir yanını hizmetlerle buluşturuyor. 

YILLARCA KONUŞULAN SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ
Başkan Şerifoğulları’nın vizyon projeleri kenti adeta yeniden ayağa kaldırdı. 
Elazığ’da yıllarca konuşulan ve eksikliği hissedilen Fuar ve Kongre Merkezi, Başkan Şerifoğulları’nın gayretli çalışması sonucu Elazığ’a kazandırıldı. Elazığ Belediyesinin Ramazan etkinliklerinin gerçekleştirildiği ve fuar organizasyonlarının başladığı Fuar ve Kongre Merkezi, her gün on binlerce misafire ev sahipliği yapıyor. Elazığ’a büyük katma değer kazandıran Fuar ve Kongre merkezindeki insan yoğunluğu ve canlılık, şehrin çok önemli bir ihtiyacının giderildiğinin göstergesi oldu. 

Gücünü Elazığ halkından alan ve yoğun çalışma temposuyla vatandaşların büyük beğenisi ve takdirini kazanan Başkan Şerifoğulları’nın Elazığ’a kazandırdığı projeler şöyle:

TAMAMLANAN VE YAPIMI DEVAM EDEN PROJELER

KENT KÖY PROJESİ
Çocukların doğal yaşamı tanıma fırsatı yakaladıkları Kent-Köy hizmete sunuldu. Çaydaçıra Mahallesi TOKİ 1. Etap konutları arkasında yer alan 45.211 m² alan üzerinde hayata geçirilen proje, 42.000 m² bitkisel peyzaj alanı, 3.000 m² yapısal peyzaj alanı, 527 m² yapı alanı şeklinde tasarlandı.

Projeyi kapsayan alanın ortasında daire ile çevirili 6.500 m² alana sahip bir ada oluşturuldu ve köy olarak tasarlandı. Adanın etrafındaki bölümler ise kent olarak tasarlandı.

Tarih temalı Osmanlı, Selçuklu, Orhun ve Cumhuriyet giriş kapılarının yer aldığı projede içerisinde çocuk eğitim ve aktivite noktaları, meyve bahçeleri, köy çeşmesi, yel değirmeni, su değirmeni, köy kahvesi, organik ürün marketi, çiftlik alanı, kondisyon alanı, bisiklet parkuru, yürüyüş alanları mescit ve otopark yer aldı.

ZÜBEYDE HANIM CADDESİ YEŞİLKUŞAK PROJESİ
Şehrin ana arterlerinden Zübeyde Hanım Caddesi, ‘Yeşil Kuşak Projesi’ ile yeniden şekillendi.

Kent estetiğine değer katan çalışma kapsamında, Zübeyde Hanım Caddesi yürüyüş güzergahında, Viroloji Parkı’ndan başlayarak Yahya Kemal Caddesi’ne kadar olan alan, oturma ve dinlenme grupları, ahşap arkatlar, pergolalar (çardak), yürüyüş parkuru ve dekoratif aydınlatma çalışmaları ile şekillendi. Süs bitkileri ve peyzaj çalışmalarıyla renklendirilen alan, kent estetiğine değer kazandırırken vatandaşlar için de hem dinlenme hem de yürüyüş alanı olarak vazgeçilmezler arasında yerini aldı.

ATIK İLAÇ TOPLAMA PROJESİ
Tarihi geçmiş ilaçların toplanarak güvenli bir şekilde imha edilmesi amacıyla hayata geçirilen proje ile toplam 140 noktadaki eczaneye atık ilaç toplama kumbarası yerleştirildi. Toplanan atık ilaçlar Elazığ Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde depolanarak lisanslı firmalar tarafından bertaraf ediliyor.

YAĞMURLAMA HATTI YAPIMI
Keban yolunda 1.500 m yağmurlama hattı yapıldı.

İSALE HATTI YAPIMI
Karşıyaka Su Arıtma Tesisi ile Doğukent Su deposu arası 5.000 metre isale hattı yapıldı.

İÇME SUYU DERİN SU KUYUSU
Şehrin muhtelif yerlerinde 2019-2020 yılları arasında 30 adet derin su kuyusu açtırılarak hizmete sunuldu.

MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ EK HİZMET BİNASI
Fevzi Çakmak Mahallesinde belediyeye ait olan alanda yapımı Cenaze İstasyonu projesi inşaatı tamamlanarak hizmete sunuldu.

KAPALI ÇARŞI RESTORASYON PROJESİ
Şehrin marka değerleri arasında yer alan 100 yıllık maziye sahip Kapalı Çarşı, restorasyon  çalışmalarıyla yepyeni bir kimlik kazandı. Restorasyon çalışmaları kapsamında tarihi çarşı bünyesindeki 116 dükkanın dış cephesinde tek tip ahşap kaplama gerçekleştirilerek kaldırımlar yenilendi, çatı tadilatı ve aydınlatma çalışmaları gerçekleştirildi. Görüntü kirliliğinin giderildiği tarihi çarşı, kaldırım yenileme, çatı tadilatı ve aydınlatma gibi çalışmalarla güçlendirildi, 7 adet kapısıyla 7/24 güvenli konuma getirildi. turistlerin ilgi odağı olan Kapalı Çarşı, yenilenen yüzüyle şehrimizin önemli cazibe merkezlerinden biri haline geldi.  

KANAL BOYU PROJESİ
Şehrin kuzeyinde bulunan mahalleleri kapsayan Kanal Boyu Projesi Yunus Emre Bulvarına alternatif olarak hizmete sunuldu. Asker Hastanesinin önünden geçen yaklaşık 3.500 metre uzunluğundaki yol 6 şeritli olarak hizmete sunuldu. Fırat Üniversitesi Hastanesi ile Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi arasında konforlu ulaşım imkanı sağlayan yol 3 gidiş 3 geliş şeklinde yapıldı. 

KALICI İMAR PLANLARI
İmar planı çalışmaları, yeni imara açılacak bölgeler ve mevcut imar adalarında yapılacak çalışmalar olmak üzere iki ayrı temelde yürütülen Kalıcı imar planları hazırlandı. Yeni şehircilik vizyonuna göre hazırlanan imar planları İnsan odaklı, Doğal kaynaklarını koruyan, İklime duyarlı, Enerji verimliliği yüksek, Tarihi ve kültürel mirası gözeten, Yöresel ve yatay mimari esaslı, Dönüşüm fırsatını değerlendirerek, şehrimizi afetlere hazır hale getiren, akıllı şehir konseptli Yenilikçi ve özgün ilkeler üzerine inşa düzenlendi.

ARŞİV BİLGİ SİSTEMİ
Belediye bünyesinde bugüne kadar kağıt ortamında saklanan her türlü bilgi, dijital ortama taşınacak.
Arşiv Bilgi Sistemi ile Yapılara ait ruhsat, proje ve iskan belgeleri, Ödemesi yapılan her türlü harç ve makbuzlar, Aylık Meclis Kararları hem belediye personelince, hem de vatandaşlarımız tarafından erişilebilir olacak.

İÇME SUYU ANA İSALE HATTI VE SU ARITMA TESİSİ PROJESİ
Hamzabey barajından gelecek olan suyun merkezi Karşıyaka Mahellesinde bulunan İçme Suyu Arıtma Tesisine taşıyacak yaklaşık 82 km uzunluğundaki ana isale hattı çalışmaları tamamlandı. Proje kapsamında 17.000 m³ ana su deposu ve çeşitli sayılardaki su deposu yapımı tamamlanarak hizmete sunuldu.

HARPUT CAM SEYİR TERASI PROJESİ
Tarihi kimliğiyle turizm merkezi olan Harput’ta, Balakgazi Parkı önündeki kayalıklar üzerine, 220 m2 zemine sahip cam seyir terası inşa edildi. Toplam 5 bin 800 m2’lik alanda ise komple bir çevre düzenleme ve peyzaj çalışması gerçekleştirildi.Alan; havuzları, kameriyeleri, çocuk oyun alanları, dekoratif aydınlatma çalışmaları, otoparkları ile tam bir cazibe merkezi kimliği kazandı.   

HULUSİ SAYIN CADDESİ (KEBAN YOLU) YENİLENDİ VE GENİŞLETİLDİ
Elazığ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen çalışmalarla Korgeneral Hulusi Sayın Caddesi, Çayda Çıra Kavşağı’ndan başlanarak Akgün Kavşağı’na kadar orta refüj kaldırılarak, genişletildi. Daha önce iki gidiş iki dönüş olan cadde, üç gidiş üç geliş olarak düzenlendi. Korgeneral Hulusi Sayın Caddesi’nde, Çayda Çıra Kavşağı’ndan başlanarak Akgün Kavşağı’na kadar olan 1.400 metre uzunluğundaki yolda orta refüjün kaldırılarak caddenin dört şeritten 6 şeride çıkarılmasıyla trafik yoğunluğunda ciddi bir rahatlama sağlanmış oldu. Aydınlatma çalışmaları ve yolun sağ kısmında yapılan yürüyüş yolu düzenlemeleriyle cadde güzel bir kimlik kazanmış oldu. 

YAHYA KEMAL CADDESİ YENİLENDİ
Elazığ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince Fırat Üniversitesi Hastanesi bağlantısını sağlayan 620 metre uzunluğunda, 24 metre genişliğindeki Yahya Kemal Caddesi, 4 şeritten altı şeride çıkarıldı. DSİ Bölge Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen yol genişletme çalışmasıyla, cadde genişliği 32 metreye çıkarılarak, 3 geliş 3 gidiş şeklinde düzenlendi.Altı şerit olarak hizmete sunulan cadde üzerinde 500 metrelik alanda yağmurlama hattı ve ızgaralar yenilenerek, altyapı güçlendirildi. Çalışmalar doğrultusunda DSİ Bölge Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait alan, yol genişletme çalışmaları kapsamında 7 metre içeri çekilerek, 450 metre uzunluğunda taş duvar örüldü.

Asfalt serim çalışmaları yapılan cadde üzerinde 6.000 m2’lik alanda Elazığ Sunta mermer taşı kullanılarak kaldırım çalışması ve 2500 m2’lik alanda da yine Elazığ Sunta mermer taşı kullanılarak bordür çalışması gerçekleştirildi.

YENİ İMAR YOLLARI
Çayda Çıra Mahallesi ile Keban Yolu ve Şahinkaya Köyü bağlantısını sağlayan toplam 1.850 metre uzunluğunda 25 metre genişliğindeki yeni imar yolu, Cumhuriyet Mahallesi Adliye arkası-Keban Yolu bağlantısını sağlayan 700 metre uzunluğunda 20 metre genişliğindeki yeni imar yolu çalışmaları tamamlanarak hizmete sunuldu. 
 
VEYSEL KARANİ SOKAK YENİLEME PROJESİ
Ulukent Mahallesi Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi bağlantısını sağlayan 665 metre uzunluğunda 25 metre genişliğindeki Veysel Karani Sokak 4 şerit olarak düzenlendi.

TAHİR ŞAŞMAZ CADDESİ YENİLEME PROJESİ
Ulukent Mahallesi bağlantısı sağlayan Tahir Şaşmaz Caddesi 850 metre uzunluğunda 25 metre genişliğinde 6 şerit olarak düzenlendi.

MİMAR SOKAK YENİLEME PROJESİ
Ulukent-Doğukent mahalleleri arasında bağlantı sağlayan Mimar Sokak, gerçekleştirilen istimlak çalışmalarının ardından 800 metre uzunluğunda, 18 metre genişliğinde 4 şerit olarak düzenlendi. Yol asfalt serim çalışmalarının ardından hizmete sunuldu. 

İMAM EFENDİ BULVARI YENİLEME PROJESİ
Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin çalışmaları kapsamında, 1.000 metre uzunluğundaki İmam Efendi Bulvarı’nda asfalt yenileme çalışması gerçekleştirildi. Sürücülere daha rahat ve konforlu bir sürüş imkanı sağlanması amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında aşınmaların oluştuğu bulvarda asfalt kazıma, zemin sıkıştırma ve temel malzeme seriminin ardından asfalt çalışmalarına başlandı. Kısa sürede gerçekleştirilen asfalt serim ve yol çizgi çalışmalarının ardından 4 şeritli bulvar hizmete sunuldu.

KENT MOBİLYALARI ATÖLYESİ PROJESİ
Elazığ Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü atölyelerinde üretilen kent mobilyalarıyla, muhtarlık, cami, taziye evleri, resmi kurumlar ve köylere ihtiyaçlar doğrultusunda destek sağlanıyor. 

HAYME ANA KADINLAR SEMT PAZARI
Kadınların ekonomik yaşamda yer alması ve kendi üretimlerine değer kazandırmaları amacıyla Hayme Ana Kadınlar Semt Pazarı hizmete açıldı. Pazarda, kadınlarımızın el emeği ile hazırladıkları; kuru bakliyattan konserveye, el emeği göz nuru ürünlerden organik gıdalara kadar yüzlerce çeşit, yine kadınlarımızın kuracakları tezgahlardan tüketiciye ulaşıyor.

KADIN YAŞAM MERKEZİ PROJESİ
Kadınlarımızın sosyo-ekonomik gelişimlerini destekleyerek toplumsal yaşama katılımlarını artırmayı amaçlayan Kadın Yaşam Merkezi bünyesinde düzenlenen ebru, tezhip, hat, örgü ve çeyiz işi hazırlık, tel kırma, dikiş, rölyef, resim, filografi, magnet, süs eşyaları, takı tasarımı, ilmihal ve tefsir kursları düzenleniyor Merkez bünyesinde ayrıca uzmanların katılımıyla Aile Danışmanlığı, Evlilik Danışmanlığı, Çocuk Danışmanlığı ve Bireysel Danışmanlık hizmeti de veriliyor.

ENGELSİZ YOLLAR PROJESİ
Elazığ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından görme engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla şehrin ana arterlerinde kaldırımlar, görme engelli vatandaşların kullanımına uygun hale getiriliyor.

15 TEMMUZ DEMOKRASİ MEYDANI YERALTI OTOPARKI VE MEYDAN DÜZENLEME PROJESİ 
Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nın girişimi sonucunda SGK eski binası Elazığ Belediyesi'ne devredildi. Proje kapsamında Kapalı Çarşı girişinde, tarihi Valilik Binası'nın arkasında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu eski hizmet binası yıkılarak alan, iki katlı 235 araçlık yeraltı otoparkı ve meydan olarak düzenlenecek. 

ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALİ PROJESİ
Elazığ Belediyesi tarafından Güney Çevreyolu üzerinde Venk Kavşağı 500 metre ilerisinde inşa edilecek yeni otobüs terminal binası, 8.226 metrekare kapalı alana, 6.556 metrekare yarı açık alana sahip olacak. Şehrimizin ihtiyacını karşılayacak modern bir yapıya sahip olacak yeni otobüs terminal binamız, 8.226 metrekare kapalı alana, 6.556 metrekare yarı açık alana sahip olacak. Terminal bünyesinde 42 adet bilet gişesi, 18 adet dükkân, 2 adet restoran-kafe, büfe, bay-bayan wc, abdesthane, duş ve mescitler, şoför dinlenme odaları, çocuk oyun alanları ve 49 adet peron yer alacak. 

GÜMÜŞKAVAK MAHALLESİ SPOR MERKEZİ VE TİCARİ ALANLAR PROJESİ
Gümüşkavak Mahallesi Spor Merkezi ve Ticari Alanlar Projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında ticarethaneler, el sanatları atölyeleri, bay baya spor salonları,bay bayan wc, abdesthane ve mescitler hizmete sunuldu. 

ÇAYDAÇIRA KENT-KÖY PAZAR YERİ
Geçtiğimiz aylarda hizmete sunulan Kent-Köy Yaşam Alanı yanında toplam 5.350 metrekare alan üzerinde 3.520 metrekare inşa alanına sahip Çaydaçıra Kent-Köy Pazar Yeri bünyesinde, 138 adet satış birimi ve lavabolar yer alacak. Temel kazı çalışmalarının başladığı pazar alanının üzeri çelik çatı ile kapatılacak. Nitelikli ve konforlu bir yapıya sahip olacak pazar alanında hem pazarcı esnafının daha iyi koşullarda çalışmasına olanak sağlanacak hem de vatandaşların son derece temiz ve sağlıklı bir ortamda alışveriş yapmalarına olanak sağlanmış olacak.

ELAZIĞ BELEDİYESİ GENÇLİK VE KADIN MECLİSLERİ
Gençlerin birlikte yönetim becerilerini geliştirmek, şehre ve gençliğe dair sorunların çözümüne katkı sağlamak ve gençlerin gelişimlerine değer katan aktivitelerle katılımcı bir gençlik oluşturmak hedefiyle Gençlik Merkezi kuruldu. Ayrıca kadınların toplumsal yaşamda etkinliklerini artırmak, şehrin gelişiminde etkin söz sahibi olmalarına katkı sağlamak adına Kadın Meclisi oluşturuldu.

FETHİ SEKİN KÜLLİYESİ
Baskil ilçesinin Doğancık köyünde inşasına başlanan Fethi Sekin Kültür Evi Elazığ Belediyesi tarafından tamamlandı. Proje kapsamında kültür evi bünyesinde; kütüphane, toplantı salonu, bay bayan wc, ve abdesthaneler yer aldı.

ENTEGRE ATIK YÖNETİM PLANI /HEDEF SIFIR ATIK
İsrafı önlemek, kaynakları daha verimli kullanmak, atık miktarını azaltmak, atıkları geri kazanmak ve çocuklarımıza temiz bir çevre bırakmak için; mevcut durum tespitinden odak noktaların tespit edildiği, uygulama ve raporlama safhasına kadar kamu ve özel sektör destekli sıfır atık süreci başlatıldı.

MOBİL BEYAZ MASA PROJESİ
Vatandaşların belediye ile ilgili işlemlerini daha rahat ve kolaylıkla yapabilmelerine yardımcı olmak amacıyla Mobil Beyaz Masa uygulaması ile hizmet mahallelere taşındı. 

TESCİLLİ ESER RESTORASYON ÇALIŞMALARI
Harput’ta, izleri yaşayan tescilli tarihi eserler restore edilerek, turizme kazandırılacak.
Bu kapsamda; Kale Hamamı, Hoca Hamamı, Esediye Hamamı, Harput Kalesi, Hüseynik Mahallesi ve diğer mahallelerde tarihi türbe ve çeşmelerde rölöve-restitüsyon ve restorasyon çalışmaları gerçekleştirilecek. 

TİCARET DOĞDUĞU SOKAKLARA DÖNÜYOR PROJESİ
Tarihi Hükümet Konağı düzenleme, PTT binası ve Kapalı Çarşı restorasyonu ile Saray Camii çevresinde sokak yayalaştırma çalışmalarıyla bölge yeni bir kimlik kazanacak. 

KAPALI SEMT PAZARLARI PROJESİ
Her mahallede, vatandaşların dört mevsim daha nezih bir ortamda alışveriş imkanı sunacak kapalı semt pazarları kazandırıldı.

MÜZELER ŞEHRİ ELAZIĞ PROJESİ
Elazığ, şehrin kimliğini yansıtan müzelerle, müzeler kenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyerek, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelecek.

KENT MEYDANI VE YERALTI OTOPARKI PROJESİ
Tarihi Elazığ Öğretmenevi ile yeni Valilik binası arasında kalan ve Elazığ Belediyesi'ne devri sağlanan Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkımı gerçekleştirildi. Şehrimize 25.000 m² büyüklüğünde bir kent meydanı kazandırılması planlanan alanda iki katlı yaklaşık 900 araç kapasiteye sahip yeraltı otoparkı da yer alacak.

HER MAHALLEYE YENİ TEMATİK PARKLAR
Şehrin 38 mahallesinde, bünyesinde tematik çocuk oyun alanları bulunan, yeşilin tonlarıyla bezenmiş, yeni parklar hizmete sunuldu

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ PROJESİ
Engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmak, sosyal yaşama katılarak, sosyalleşebilecekleri bir yaşam alanı sağlamak amacı doğrultusunda, İzzetpaşa Mahallesi’nde yer alan mülkiyeti Elazığ Belediyesine ait bina (eski çağrı tıp merkezi), Engelsiz Yaşam Merkezi olarak düzenlendi.

Engelli bireylerin nitelikli zaman geçirecekleri merkez bünyesinde; mesleki eğitimlerin verildiği atölyeler, müzik ve sanat atölyeleri, oyun alanları, sinema salonları yer alacak. Engelli bireylere rehabilitasyon hizmeti sunacak merkezde ayrıca tedavi desteği de sağlanacak.

AKPINAR MAHALLESİ MEYDAN VE YERALTI OTOPARKI PROJESİ
Akpınar Mahallesi'nde mülkiyeti Karayolları Genel Müdürlüğü'ne ait arsa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın  talimatıyla Elazığ Belediyesi'ne devredildi. Devralınan arsa yeraltıotoparkı ve meydan olarak düzenlenecek.

ALTYAPI HİZMETLERİ (İÇME SUYU - YAĞMUR SUYU - KANALİZASYON)
Elazığ'ın en önemli sorunu olan altyapı sorununu çözüme taşıyacak proje ile 1980'li yıllardan kalma asbestli borular sökülerek sağlıklı bir yapıya kavuşturulacak. Böylece vatandaşlar hem sağlıklı içme suyuna kavuşmuş olacak hem de altyapı yetersizliğinden kaynaklanan kayıp ve kaçaklar önlenerek sıklıkla yaşanan su kesintileri giderilmiş olacak. Proje ile aynı zamanda her yağmur sonrası büyük bir çileye dönüşen altyapı yetersizliğini çözüme ulaştıracak yağmur suyu drenaj hattı hattı döşenecek.
 
İÇME SUYU HATTI
Sağlıklı içme suyu hatları için 1 milyon 100 bin metre, çeşitli çaplardaki içme suyu boru hattı projesi tamamlanarak, 1. etapta mevcut 335.000 metre asbest ve font borulu hat yenilenecek. Ayrıca şehrin su ihtiyacını karşılayan su kuyuları ile terfi merkezlerinin enerji sarfiyatını azaltmak amacıyla güneş enerji sistemleri kurularak, maliyet düşürülecek.
 
YAĞMUR SUYU ALTYAPISI
Yağmur suyu drenaj hattı olmayan yollar ile rehabilite gereken mevcut güzergahlarda drenaj kanallarının oluşturulması, ilave bağlantılarının yapılması, mevcut baca ızgaralarının yol kotuna getirilmesine yönelik çalışmalar tamamlanarak 20 km yağmur suyu hattı döşenecek.

KANALİZASYON ALTYAPISI
Büyüyen şehir yapımız ve açılan yeni imar sahalarındaki kanalizasyon çalışmaları tamamlanarak, yapılaşmanın önü açılacak. Bu kapsamda toplam 685.000 metre uzunluğunda kollektör, toplayıcı ve şebeke hatlarının projelendirmesi tamamlanarak, acil eylem planı içerisinde yaklaşık 65.000 metre ana kollektör ve toplayıcı hatların yenilenmesi gerçekleştirilecek. Proje 2020-2024 yılları arasında planlanmış olup yıllık %30 oranda tamamlanacak.

ELAZIĞ TUR OTOBÜSÜ (GAKKOBÜS)
Elazığ Belediyesi olarak kültürel değerlerimizin tanıtımını sağlarken kültürel gezilerde ve tanıtım hizmetlerinde kullanılmak üzere Elazığ Tur Otobüsü hizmete sunuldu. 

HER MAHALLEYE ATIK TOPLAMA MERKEZİ
Sürdürülebilir bir çevre için atıkların geri dönüştürülerek yeniden değer kazanması amacıyla, her mahalleye ambalaj, sıvı yağ, cam ve plastik gibi atıkların yerinde ayrıştırılacağı, atık toplama noktaları kurulacak. Kurulan atık toplama noktalarında toplanan atıklar karşılığında; sistemin bir parçası olarak düzenlenen kartlarla vatandaşlara ücretsiz toplu taşıma puanı kazandırılarak, projeye katlım teşvik edilecek.

ULUKENT KANAL BOYU PROJESİ
Ulukent Mahallesi Kanal Yanı Çevre Düzenlemesi ve Park Yapım Projesi tamamlandı, şehrin doğusu yepyeni bir yaşam alanı kazandı.

Proje toplam 37.000 metrekare alan üzerinde hayata geçirildi. Proje kapsamında ilk olarak 920 metre uzunluğundaki kanalda ıslah çalışması yapıldı, ardından da kanal çevresinde 1.800 metre uzunluğunda perde duvar çalışması gerçekleştirildi. 
Kanal ve çevresindeki çalışmaların ardından ise çevre düzenleme ve peyzaj çalışmalarına başlandı. Alan, toplam 27.000 metrekare yeşil alan, 248 metrekare çocuk oyun alanı, 84 metrekare fitness alanı, 1.760 metrekare bisiklet yolu, 2.768 metrekare gezinti yolu ile piknik masaları ve barbekülerle donatılarak yepyeni bir kimlik kazandı.  

DİKEY BAHÇELER PROJESİ
Şehir estetiğine yeniliklerle değer katılacak. Modern kent yaşamının sonucu olan betonarme yapılarda duvarlar, dikey bahçe uygulamalarıyla yeşilin farklı tonlarıyla renklenecek. 

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ MESİRE ALANI
Harput’un şehre bakan yamaçlarından Dua Dağı mevkiinde yer alan eski Yavuz Selim Koleji yıkılarak, 15 Temmuz Şehitleri Mesire Alanı olarak düzenlenecek.  Projeyle, hain darbe kalkışmasının son izleri de silinerek, 15 Temmuz Destanı'nın yaşatıldığı, şehre hâkim tematik bir mesire alanı oluşturulacak. 

KÜLTÜR PARK ŞEHRE UZANIYOR
Kültür Park yerleşkesi, kuzey yönünde genişletilerek, yeşil hat şehir merkezine ulaşacak. Zübeyde Hanım Caddesi üzerinden DSİ ve Karayolları Bölge Müdürlükleri önünden Kültürpark’a kadar kesintisiz 25 metre genişliğinde yeni bir yeşil bir hat oluşturularak, Kültür Park ile bütünleşecek. 

ÇALGAN DERESİ BİYOLOJİK GÖLET VE BOTANİK VADİ PARK PROJESİ
Merkeze bağlı Nuralı Köyü’nden kuzey-güney istikametli akmakta olan Çalgan Deresi’nin Fırat Üniversitesi yerleşkesi üst kısmı ile Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı arasında yer alan alanda hayata geçirilecek projeyle, yapay göletler, botanik vadi park, piknik alanları, restoran ve kafeler ile şekillenecek yepyeni bir yaşam alanı oluşturulacak.  Proje kapsamında yaklaşık 1 milyon m³ civarında doğal yıllık akışı bulunan Çalgan Deresi suyu, hem proje kapsamındaki biyolojik gölete, hem de Şorşor Deresi’ne hayat verecek.

STK PLATFORMLARI MERKEZİ PROJESİ
Sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını daha etkin sürdürebilmelerine katkı sağlamak adına, bünyesinde çok amaçlı konferans salonu ve toplantı salonlarının yer alacağı STK Platform binası inşa edilecek. 
 
SANAT SOKAĞI PROJESİ
Elazığ Öğretmenevi’nin arkasında yer alan alanda, Kent Meydanı ile bütünleşecek, geleneksel Türk İslam mimarisi ile inşa edilecek yapılar bünyesinde; resim, müzik, el sanatları, rölyef vb sanatsal çalışmaların yaşatılacağı, yaşayan bir sanat sokağı şehrimize kazandırılacak.

MİLLET KIRAATHANESİ PROJESİ
Şehir merkezinde yer alan tarihi Elazığ Öğretmenevi, 24 saat uyumayan Elazığ Millet Kıraathanesi’ne dönüştürülecek. Kıraathanede konuklara, limitsiz internet, ücretsiz dijital baskı ve fotokopi hizmeti ile sabah ve akşam çorba ikramı sunulacak. 

GES DESTEKLİ ATIK SU ARITMA TESİSİ PROJESİ
Elazığ’ın gelecek 50 yılına hizmet verecek şekilde, Güneş Enerji Santrali ile desteklenecek Atık Su Arıtma Tesisi, inşa çalışmalarına başlandı. Atık Su Arıtma Tesisinde 0,99 megawatt kapasiteli, Elazığ Belediyesi Arazi Uygulamalı Güneş Enerji Santrali (GES) yapım çalışmaları devam ediyor. GES Projesi ile yıllık 8640 MW enerji üretilmesi hedefleniyor. 20 dönüm arazi üzerinde hayata geçirilecek projeye yönelik inşa çalışmaları devam ediyor.

HER MAHALLEYE SEMT KÜTÜPHANESİ
Çocuklarımıza ve gençlerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, ferah ve donanımlı çalışma ortamları hazırlamak amacıyla her mahallede semt kütüphaneleri açıldı. Engelli bireylerin kullanımına da uygun olarak düzenlenen semt kütüphanelerinde, çay ve kahve ikramı da yer alıyor. 

MİNİ TERMİNAL PROJESİ
Komşu iller ve ilçeler arası ulaşım hizmeti sunan Doğu Garajı ve Mini Terminal yenilendi. Projeyle, şehrin ilçe ve komşu şehirleri arasındaki ulaşım hizmeti iki ana merkezden yönetiliyor. Mini Terminalden Malatya, Ağın, Baskil, Keban ve Sivrice’ye, Doğu Terminalinden ise Arıcak, Alacakaya, Karakoçan, Kovancılar, Maden, Palu ve komşu illere ulaşım hizmeti sağlanıyor.

PAYLAŞIM NOKTALARI PROJESİ
Sosyal projelerle her alanda vatandaşa destek sağlayan Elazığ Belediyesi yepyeni bir sosyal projeyi daha hayata geçirdi. Yaşlı, engelli, kimsesiz ve bakıma muhtaç vatandaşlara evde temizlik hizmetini geçtiğimiz aylarda başlatan, Hayır Çarşısı ile binlerce aileye her ay düzenli destek sağlayan Elazığ Belediyesi, gönüller arasında köprüler kurmaya devam ediyor.

153 MOBİL BEYAZ MASA SÜPER HİZMET BİRİMİ
Vatandaşla iletişimi güçlendirmek, sorun ve taleplere daha etkin çözüm üretmek amacıyla 153 Beyaz Masa Süper Hizmet Birimini aktif hale getirdi. 

AİLE DANIŞMANLIK VE EĞİTİM MERKEZİ (ADEM) PROJESİ
Ailelere ve bireylere psikolojik destek ve rehberlik hizmeti verilerek, sağlıklı bireyler ve bunun neticesinde güçlü aileler ve sağlıklı toplum oluşumuna katkı sağlanmasını amaçlayan Elazığ Belediyesi Aile Danışma ve Eğitim Merkezi (ADEM) Kültür Mahallesi, Şehit İdris Doğan Caddesi,No:18’de bulunan Elazığ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Eğitim Merkezi Kat 2’de hizmet sunuyor.

İNSAN KAYNAKLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ
Kurumdaki mevcut personel yapısı analiz edilerek, periyodik mesleki eğitimlerle personelin donanımları artırılacak, ihtiyaç duyulan noktalara personel takviyesi de sağlanarak, şehrimize hizmet kalitesi artırılacak.

KİMSENİZ OLMASA DA BİZ VARIZ PROJESİ
Yaşlı ve Bakıma Muhtaç Kişilere Ev Temizliği Hizmeti - Alt Gelir Grubuna Yönelik Ev Bakım - Onarım - Malzeme Desteği Projesi hayata geçirildi. Ev tadilatı- tamiratı ve temizlik hizmetini projeden, kendisiyle ilgilenecek bir yakını bulunmayan yaşlı, engelli ve bakıma muhtaç vatandaşlar yararlanmaktadır.

ENTEGRE TOPLU TAŞIMA AĞI REHABİLİTASYONU
20 yılı aşkın bir süredir kullanılan mevcut toplu taşıma hatları (otobüs ve minibüs), şehrin gelişim ve değişimine bağlı olarak yeniden düzenlenecek.Toplu taşıma ağlarının rehabilite edilmesi çalışmalarıyla şehrin batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine yeni hatlar açılarak, tek ya da birbirlerine entegre hatlarla kesintisiz toplu taşımacılık hizmeti sunulacak. 
Proje doğrultusunda,  Fethi Sekin Şehir Hastanesi ve Fırat Üniversitesi Üniversite Hastanesi hatları, doğu ve batı yönünde Fırat Üniversitesi çıkışlı hatlar ile büyüyen mahallelerdeki hat güzergahları yeniden düzenlenerek, hizmete kalite kazandırılacak. Bu kapsamda Şehrin tüm mahallelerinden Şehit Fethi Sekin Şehir Hastahanesi'ne direkt toplu ulaşım seferleri başlatıldı.  

BİZMİŞEN SOSYALHANE PROJESİ
Bu kapsamda Elazığ Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Güney Çevre Yolu Yemişlik mevkii yeni TOKİ inşaat bölgesinde toplamda 1900 metrekarelik zemin üzerinde 650 metrekare yapı alanına sahip yeni bir ‘Sosyalhane’ inşasına başladı.

CİP KÖYÜ JEOTERMAL TURİZM VE SERACILIK PROJESİ
Tasarrufu 30 yıllığına Elazığ Belediyesi’nde olan 45 dönümlük Cip Köyü Jeotermal Su Kuyusu sahasında hayata geçirilecek jeotermal enerjiye dayalı sağlık turizmi ve seracılık projelerine ilişkin yürütülen çalışmalar neticesinde termal sağlık turizminde ve seracılıkta şehre marka değer kazandırarak, şehir ekonomisine önemli katkılar sağlayacak.
 
KAPALI FUAR ALANI PROJESİ
Elazığ, kapalı fuar alanına kavuşacak. Şehrin önemli eksikleri arasında yer alan fuar alanı, Kültür Park karşısında yer alan Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait işlevselliğini yitirmiş fidanlık arazisi üzerine inşa edildi. 25.000 m² alan üzerinde 17.000 m² kapalı alandan oluşan ve Türkiye’nin ilk konsept projelerinden biri olan Elazığ Fuar ve Kongre Merkezi Fuar Merkezi  bünyesindeki kapalı sergi alanı, çok amaçlı salonlar, fuaye alanları, restoran, idari bina ve otoparkıyla kompleks bir yapı kimliğine sahip oldu.

3D DİJİTAL ŞEHİR SİSTEMİ
Akıllı kent uygulamalarıyla elde edilecek veriler, şehrin bütününde 3 boyutlu olarak takip edilebilecek. Kent estetiğine önemli bir kazanım sağlayacak sistem kapsamında, şehrin herhangi bir noktasında inşa edilecek bir yapının bütün içindeki görüntüsü analiz edilebilecek. 

BAŞARILI SPORCULARA TEŞVİK
Hedef; Olimpiyatlarda Altın Madalyalı Elazığlılar. Elazığ’ın sportif faaliyetlerle markalaşması için, sporculara maddi ve manevi destek sağlanacak.

ŞEHİR OTOPARKLARI PROJESİ
Hayata geçirilecek toplam 1.100 araç kapasiteli Kent Meydanı ve SGK Meydanı yeraltı otopark projeleri ile şehrin otopark ihtiyacı önemli ölçüde giderilirken, ihtiyaçlar doğrultusunda yeni yer altı otoparklarıyla şehir geleceğe hazırlanacak.

ULAŞIM MASTER PLANI PROJESİ
Ulaşımda yaşanan sorun ve darboğazları çözüme kavuşturmak, ulaşım koşullarını şehrin gelişimine etkin entegre etmek ve ulaşım yatırımlarını doğru planlamak amacıyla, önümüzdeki 25 yılı şekillendirecek Ulaşım Master Planı hazırlanarak, yürürlüğe konulacak.
Vatandaşların şehir içi ulaşım hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamaya yönelik hazırlanan Ulaşım Master Planı çerçevesinde çevre, enerji, sürdürülebilirlik, sosyal denge gibi etkenler dikkate alınarak şehre ait trafik envanterinin belirlenmesi, gelecek hedeflerinin planlanması, trafik çözümlerinin oluşturulması sağlanacak.

YOLCU DOSTU OTOBÜS DURAKLARI
Öğretmenevi, İzzetpaşa, Yeni Camii, Orduevi başta olmak üzere yolcu yoğunluğu fazla olan otobüs durakları yenilenerek, mevsimsel koşullarla uyumlu, modern, teknolojik donanıma sahip, çevre dostu ve engelli erişimine uygun akıllı otobüs duraklarına dönüştürülecek.

Ulaşım erişebilirliğini artırmak, zaman tasarrufu sağlamak, ve kaliteli ulaşım sunmak amacıyla şehrin muhtelif noktalarına yolcu dostu otobüs durakları kurulacak. Kurulacak sistemle durakta bekleyen yolcular; bilgilendirme ekranları üzerinden otobüslerin kaç dakika sonra durağa varacağı, otobüs hat numarası, duraktan hangi hatların geçtiği konularında bilgilendirlecekler.

BAKIRCILAR ÇARŞISI SOKAK İYİLEŞTİRME PROJESİ
Elazığ Belediyesi’nin, Ticaret Doğduğu Sokaklara Geri Dönüyor projesi kapsamında başlattığı çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Tarihi Bakırcılar Çarşısı, sokak sağlıklaştırma ve cephe yenileme çalışmalarıyla yeniden düzenlenecek.

AKPINAR MAHALLESİ MUHTARLIK VE TAZİYE EVİ PROJESİ
2020 yılında mevcut yerinde yeniden inşa edilen Akpınar Mahallesi Muhtarlık ve Taziye Evi hizmete sunuldu. Bünyesinde; bay bayan taziye evi, bay bayan wc, abdesthane ve mescitler ile muhtarlık ofisi yer alıyor.

AKILLI KAVŞAKLAR PROJESİ
Kent içi ulaşımda araç yoğunluğunun yüksek olduğu kavşaklarda Akıllı Kavşak Uygulaması gerçekleştirilecek.  Tüm yönleri kontrol eden sistem ile araç yoğunluğu doğrultusunda, trafik ışıkları yönetilerek, yoğunluğun fazla olduğu noktaya daha uzun süre geçiş hakkı sağlanacak. 

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ
Sosyal belediyecilik ilkesiyle şehrimize kazandırılacak Kadın ve Aile Sağlığı Merkezinde kadınlarımıza; erken tanı hizmetleri, gebelik takibi, beslenme danışmanlığı, obezite ile mücadele, emzirme ve anne sütü danışmanlığı, lohusa takibi ve bakım hizmeti, bebek gelişim takibi, sigarayı bıraktırma danışmanlığı gibi ücretsiz sağlık hizmetleri sunulacak.

AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ
Akıllı Ulaşım Sistemleri alt yapısını yenileyerek birçok yenilik getiriliyor. 
Yeniliklerle birlikte; Ulaşım Sihirbazı (Mobil Android ve IOS Uygulamalar ve Web Sitesi)
Nasıl Giderim Özelliği, ulaşmak istenilen noktaya hangi araçlar ile gidilebileceği bilgisine ulaşılır.
Otobüsüm Nerede Özelliği ile otobüsün nerede olduğu, anlık olarak güzergâh üzerinde görüntülenir.
Web Dolum Özelliği ile online olarak kredi kartıyla yükleme işlemi yapılmaktadır.
NFC Bilet Özelliği olan telefonlardan temassız kart okuma imkanı sunulmaktadır.
QR Bilet Özelliği ile mobil ödeme imkanı sunulmaktadır.
Akıllı Durak Özelliği ile belirlenen duraktan otobüslerin kaç dakika sonra geçeceği bilgisine ulaşılır.
Hat Hareket Saatleri Özelliği ile hatta ait seyahat kalkış saatlerine ulaşılır.
Kart Bayileri Özelliği ile karta yükleme yaptırılabilecek en yakın dolum merkezlerinin bilgisine ulaşılır.
Bakiye Sorgulama Özelliği ile ulaşım kartı bakiye sorgulaması yapılır.

HAZAR GÖLÜ EĞLEN-DİNLEN ALANLARI
Eşsiz doğasıyla bölgenin tatil merkezi olmaya aday Hazar Gölü kıyısında yer alan Elazığ Belediyesi’ne ait tesisler rehabilite edilerek, hemşehrilerimizin uygun fiyata hizmet alabilecekleri eğlen-dinlen alanına dönüştürülecek.