'Sanayicimiz Ateş Püskürüyor!'

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından yürürlüğe giren elektrik üretim düzenlemesine sert tepki gösteren Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Suat Öztürk 'sanayicimiz ateş püskürüyor' dedi.

'Sanayicimiz Ateş Püskürüyor!'

Sanayiciler tarafından eleştirilen lisanssız güneş enerjisi düzenlemesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, bir önceki yıl tesisin tüketimi olmaması halinde bu tüketim miktarı, mevcut aylık tüketimlerinin ortalaması baz alınarak yıllık bazda hesaplanacak. Lisanssız elektrik üretim tesislerinin içinde bulunulan yılda şebekenden çektiği mahsuplaşılmamış elektrik tüketiminin bu şekilde belirlenen toplam elektrik tüketimini geçmesi halinde, satışa konu edilecek ihtiyaç fazlası enerji, içinde bulunulan yıl verileri dikkate alınarak hesaplanacak.

Kararda, üretim ve tüketim tesisinin aynı ölçüm noktasında yer aldığı tesislerde, mahsuplaşılmamış ham tüketim miktarının, tesis edilecek tek yönlü üretim sayacı verileri dikkate alınarak belirlenmesine hükmedildi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Suat Öztürk, kararı eleştirerek, ilk defa bir kurumun kendini kanundan önde gördüğünü söyledi. 2023’te seçim olduğuna dikkat çeken Başkan Öztürk, firmaların ateş püskürdüğünü söyledi. Öztürk, Enerji Piyasası Denetleme Kurumuna destelenerek, karardan dönülmesi gerektiğini vurgulayarak, Ankara’yı işaret etti. Başkan Öztürk, Elazığ sanayisi için geliştirmek için çalışırken, Avrupa’da güneş panellerinin desteklenirken, Türkiye’de kösteklendiğini kaydetti.

"VATANDAŞIN MALINI GASP EDİYOR"
Yönetmenlik hakkında bilgiler veren Suat Öztürk, “GES dediğimiz güneş enerji sistemleri OSB ve diğer tesisleşmeler için çeşitli branşlarda bunlara önem verilerek yer verildi. Buradaki amaç fabrikaların güçleri miktarında çatıları da müsaitse güneş enerjisi panelleri kurarak temiz enerji ile hem ülke ekonomisine hem de kendi ekonomilerine katkı sağlamak. Fazla elektriği ise devletin kurumlarına satmak. Bunda kimsenin kaybı ve itirazı yok. Ülkenin ekonomik yapısına bakıldığında enerjide dışa bağımlılığımız var. 2019 dahil yani geçmişe yönelik hiçbir kanunda yürürlüğe girdiği tarihten evvelini kapsamaz yürürlüğe girdiği tarihten sonrasını kapsar. Bir kurum kendisini kanundan önde görüyor ve diyor ki ben 2019’dan bu yana kurulan bütün işletmeler tükettiği kadar elektriğini kullanır kalanını ben almıyorum. Sisteme vereceksin ama bedel ödemeyeceğim. O kurum ot gibi vatandaşın malını gasp ediyor.” ifadelerini kullandı.

"BU KARARIN DÜZELTİLMESİ LAZIM"
Çıkan yönetmenliğe tepki gösteren Başkan Öztürk, “Böyle bir mantıksız böyle bir adalet duygusundan yoksun bir yönetmelikle insanlara yaptırım yapılabilir mi? Ben anlamıyorum Sayın Cumhurbaşkanının bundan haberi var mı? Binlerce organize sanayide böyle firmalar var. Bunların ürettikleri elektriğin hepsini kullanmıyor ki. Benim şuanda 83 tane firmam var burada. Bunların ürettiklerini en fazla 5 firmamız kendi ürettiğini kullanıyor. Diğerleri ne olacak yatırımlar yapıldı. Böyle bir şey yapılıyorsa dersin ki kardeşim 1 Eylül’den itibaren yada 15 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girer ondan evvelkiler bunun kapsamında girmez. Sabahtan beri firmalar ateş püskürüyor. Devlete karşı agresiflikler başladı. bunun çözümü olarak siyasilerin ve ilgili bakanın çeşitli yerlere bir yazılarımızı yazarak tepkimizi koyuyoruz ortaya. Kim ne anlarsa anlasın burada vatandaşın hakkını siyasilerde korumak zorunda bizde buradaysak bizde en üst seviyeye götüreceğiz. Yarın avukatlarla görüşeceğiz ve dava açtıracağız. Bunun düzeltilmesi lazım” diye kaydetti.