Seçim Yasakları Başladı

Türkiye, 31 Mart günü sandık başına gidecek. Seçime kısa süre kala propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları başladı.

Seçim Yasakları Başladı

31 Mart'ta gerçekleşecek yerel seçimlere ilişkin olarak propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda, kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler ve mini referandum gibi adlarla yapılan yayınlarda, vatandaşın oyunu etkileyebilecek içeriklerin yayınlanması yasaklandı.Bugünden itibaren kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, mini referandum gibi adlarla vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılamayacak. Propaganda serbestliği 30 Mart Cumartesi saat 18.00’de, seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59’da sona erecek.

Yerel seçimler için geri sayım başladı. 31 Mart'ta, vatandaşlar kendi şehirleri, ilçeleri ve mahalleleri için önemli kararlar verecekler. Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği takvime göre, propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları yürürlüğe girdi.

İŞTE O YASAKLAR
Bu kapsamda, siyasi partiler ve bağımsız adaylar, yazılı basında ilanlarla veya internet üzerinden sesli, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecekler. Ancak, toplu halde yapılan sözlü propaganda belirli yerlerde yasak. Elektronik posta ve telefon yoluyla propaganda yapmak da yasaklandı.

Oy verme gününden önce mini referandumlar gibi adlarla kamuoyunu etkileyecek yayınlar da yasaklanmış durumda. Seçim günü, içki satışı ve eğlence mekanlarının faaliyetleri durdurulacak.

Ayrıca, silah taşımak da yasak. Radyo ve diğer yayın organlarının seçimle ilgili haber yapması belirli saatlere kadar yasaklanmış, ardından sadece YSK'nin belirttiği haberler yayınlanabilecek. Bu yasaklar, adil ve düzenli bir seçim süreci sağlamak için getirilmiş durumda.