Seza Çimento'da, İş Sağlığı Ve Güvenliği Haftası Etkinlikleri

Türkiye'nin en çevresi çimento fabrikalarından biri olma misyonu ile üretim yapan Seza Çimento'da, 4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği haftası dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenlenerek, hem çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine duyarlılıklarının artırılması hem de bu konuda sürdürülebilir çalışma kültürü oluşturulması hedeflendi.

Seza Çimento'da, İş Sağlığı Ve Güvenliği Haftası Etkinlikleri
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye’nin en çevresi çimento fabrikalarından biri olma misyonu ile üretim yapan Seza Çimento’da, 4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği haftası dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenlenerek, hem çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine duyarlılıklarının artırılması hem de bu konuda sürdürülebilir çalışma kültürü oluşturulması hedeflendi. Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Seza Çimento’nun birçok alanda olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği alanında da öncü ve örnek olmaya çalıştığını vurgulayarak, “Çalışanlarımızın iş sağlığı ve güvenliği için, her türlü tedbiri almanın yanında sürekli olarak gerçekleştirdiğimiz eğitimler ile de bilgi ve deneyimlerini artırarak, güvenli bir çalışma ortamı oluşturmaktayız” açıklamasında bulundu.

PROF. DR. AÇIK: ÖNCELİĞİMİZ ÇALIŞANLARIMIZIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, İş sağlığı ve güvenliğine her zaman çok büyük önem verdiklerini, “Kazanın büyüğü ihmalin küçüğü ile başlar ve kaza temenni ederek değil, tedbir alarak önlenir” felsefesini sürekli olarak dikkate aldıklarını belirterek, ”Bizler için, çalışanlarımız bizlere çocuklarından emanettir. Çalışanlarımızın sağlığını ve güvenliğini her zaman öncelikli olarak değerlendirmekteyiz. Mesleki eğitim, hizmet içi eğitim ve işe başlama eğitimleri peryodik olarak verilmekte, kişisel koruyucuların kullanımı, işe uygun ekipman seçimi, düzenli iş başı kontrolleri ve tatbikatlarıyla, iş sağlığı ve güvenliği konusundaki pratik ve teorik eğitimleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca iş yeri hekimi tarafından işe giriş ve peryodik muayeneler, tetkikler yapılarak iş sağlığı eğitimleri verilmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarına ışık tutacak en önemli kaynaklar risk bildirimleri ile ramak kala bildirimleridir. Fabrikamızın çeşitli bölgelerinde bu tür bildirimleri almak için konuşlandırılmış olunan özel istasyonlar mevcuttur ve çalışanlarımızın yürütmekte oldukları işleri ile ilgili düzeltici, önleyici veya iyileştirici önerilerini bu istasyonlar yardımı ile toplar ve düzenli aralıklarla değerlendirilmesini sağlarız. Fabrikamızda iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının bir diğeri de saha kontrolleridir. Üstelik burada sadece iş güvenliği uzmanı değil alan sorumlusu adını verdiğimiz yöneticilerimizden de gelen bildirimler değerlendirilmektedir.” dedi.

PROF. DR. AÇIK: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜ OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ

Prof. Dr. Açık, İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını; yasal gereklerin yerine getirildiği ve birtakım kuralların uygulandığı bir yaklaşımın çok ötesinde, çalışma hayatında bir kültür olarak yerleştirmeye çalıştıklarını ifade ederek, “Fabrikamızda her sabah saat 10:00 da iş sağlığı ve güvenliği konularının da konuşulduğu işletme toplantıları gerçekleştirilmektedir. Bu toplantılarda günlük olarak, bir önceki gün ve gece değerlendirilmekte, mevcut duruma göre öneriler görüşülmekte ve hemen hızlı bir şekilde gerekli aksiyonlar alınmaktadır. Tüm yöneticilerimiz kendi sorumluluk alanlarında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak değişen ve gelişen teknolojiler ile yeni iyileştirme fırsatlarını takip ederek katkıda bulunmaktadırlar. Çalışanlarımızın iş sağlığı ve güvenliği duyarlılığını yükseltmek amacıyla “İSG Gönüllüsü” adlı kampanya gerçekleştirilmiştir. Bu kampanya kapsamında üç mesai arkadaşımız (bakım atölyesi, elektrik atölyesi, üretim) iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına katkıda bulunmak için gönüllü olarak görev almışlardır. İSG gönüllülüğü konusunda başarılı çalışmaları olan arkadaşlarımıza törenle plaketler verilmektedir. Yine üyesi olduğumuz ÇEİS tarafından düzenlenen tiyatral faaliyet ile çalışanlarımızın iş sağlığı ve güvenliğine olan bakış açılarını pozitif yönde güçlendirecek birazda güldürecek, stres atmalarını olanak sağlayacak etkinliklere destek olunmaktadır. Belirli aralıklar ile fabrikamız çalışanları arasında, konusu iş sağlığı ve güvenliği olan, resim, şiir veya slogan yarışmaları da düzenlenmektedir.  Yarışmaya katılan eserler, oylama ile derecelendirilerek, en iyi ilk esere ödüller verilmektedir. Sonuç olarak, Seza Çimento Fabrikası ve bizler için öncelikli hedef, güvenli ve sağlıklı çalışma ortamıdır” değerlendirmesinde bulundu.